14 Şubat’ın Tarihi, Rakamlarla Sevgililer Günü ve 14 Şubat’ın Arka Yüzü!

14 Şubat’ın Tarihi, Rakamlarla Sevgililer Günü ve 14 Şubat’ın Arka Yüzü!

PAYLAŞ

Güncel konuların ve gündemi meşgul eden olayları, okuyucularında merak uyandıran içerikleriyle Bizim Köşe mümtaz yazarlarından ve kurucu üyelerinden Hamza Erbir “14 Şubat’ın Tarihi ve Rakamlarla Sevgililer Günü” başlıklı yazısında tüm dünyada kutlana gelen 14 Şubat Sevgililer Gününün (Valentines Day’s) anlam ve öneminden bahsetmektedir.

Birçok yazısında olduğu gibi yine yazdığı bu özgün ve şahsına münhasır kalemiyle ele aldığı yazısında Hamza ERBİR, sevgililer günü’nün ortaya çıkışından bahsederken Antik Roma zamanında yaşamış ve adı Valentine olan bir papazdan adını aldığını belirtmektedir. Günümüz Avrupa toplumunda valentine sevgili anlamı da taşığı için bizim dilimizde bu gün sevgililer günü olarak adlandırılmıştır. 14 şubata ismini veren bu papaz Valentin’nin aslında kim olduğunu ve sevgililer günüyle ne münasebetinin olduğunu kendine has güldürücü diliyle anlatmıştır. Ayrıca neden 14 şubat’ın sevgililer günü olduğunu da açıklamıştır. Son olarak da günümüzde 14 şubat konusuna değinerek 14 şubatta gerçekleşen harcamaları ve “sevgililer günü ekonomisi” mevzusunu açıklığa kavuşturmuştur.

Bizim Köşe’nin özgün, kaliteli ve gerçekçi yazılarına bir yenisini daha ekleyen bilim teknoloji, matematik ve mühendislik alanlarında özgün yazılar kaleme alan Ahmet Cemal Kurtulmuş’un 14 Şubat Sevgililer Günü hakkında “Yine Yeniden Sevgililer Günü! 14 Şubat’ın Arka Yüzü!” Başlıklı özgün makalesinde yukarıda da belirttiğimiz Hamza ERBİR’in de kaleme aldığı yazısında bahsetmiş olduğu (“3. yüzyılda Roma İmparatoru olan 2. Claudius her erkeğin asker olması gerektiğini düşünmektedir ve evliliğin erkeği bu görevden uzaklaştırdığını düşündüğünden dolayı evliliği kesin bir şekilde yasaklamıştır. Fakat imparatorun bu yasağını delen birileri vardır… Aziz Valentine  Roma’da yaşayan bir papazdır ve kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile çiftleri gizli gizli evlendirmekdir. Bir süre sonra bu durumu fark eden imparator Aziz Valentine’yi tutuklatıp öldürülmesini emreder Ms.270 yılında 14 Şubat da Hristiyan mezarlığına  gömülür. Aradan 226 yıl geçer ve Vatikan Valentine’ye “aziz” ünvanını vermeye karar verir. Bu tarihten sonra  14 Şubat sevgililer günü olarak kutlanmaya başlanmış.”ikinci hikaye ise 14 Şubat, Milattan önce Roma’da çoban tanrısı Faurus Lupercus’un adına düzenlenen şenliğin günüdür. 14 Şubat’ta yaşı gelen genç kızlar diğer seneye kadar birlikte olacakları erkeklerin isimlerini öğrenirlermiş. 15 Şubat günü de yaşadığına inandıkları kurdun mağarası önünde kızlar ve erkeler toplanıp şenlik yaparlarmış. Kızların, isimleri yazılı olan levhaları bir küpün içine atıp erkeklerin tek tek çekmesini isterler ve erkeğin çektiği isim onun bir yıl boyunca partneri olmaktaymış.) hikayelerle ilgili olarak 14 Şubatın aslında Türk toplumundan oldukça uzak bir kültür izlerini taşıdığını ve Hıristiyan bir din adamının ölümünü anmanın ne kadar yersiz ve mantıksız olduğunu belirterek Peygamberimiz bir hadisiyle (S.A.V) (Hediyeleşin, çünkü hediye, sevgiyi artırır, düşmanlığı giderir.) [İbni Asakir] yazısını sonlandıran Ahmet Cemal hediyeleşmenin, hediye alıp vermenin bir güne veya belirli günlere sığdırılmayacak kadar güzel bir durum olduğunu söylemektedir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK