Akü Şarj Yöntemleri Nelerdir

Akü Şarj Yöntemleri Nelerdir

PAYLAŞ

Sürücüler, akünün deşarj olması sonucun bazı problemlerle ansızın karşı karşıya kalabilir. Deşarj sonucunda akü, aracın ihtiyacı olan ateşlemeyi sağlayamaz ve araç sistemlerinin çalışmasını bozar. Desarj olmuş bir akü, sürüş esnasında aracı stop ettirebilir. Durak halinde araç ise hareketi başlatamaz. Aküleri şarj etmek için ise birkaç farklı metod uygulanır.

 

Yavaş Şarj

 

Uzun süre kullanılmamış akülerde paslanma ve sülfatlaşma sorunları ortaya çıkar. Sülfatlaşma sonucu akü plakalarında sertleşmeler meydana gelir. Akü plakalarındaki sertleşmeleri çözebilmek için ise yavaş şarj yöntemi kullanılır. Bu yöntemde akü içerisindeki enerji ve elektrolitler tamamen boşaltılır. Ardından akünün içerisine saf su eklenir. Akü 1 amperlik akımla 100 saate yakın olarak şarj edilir. Şarj işlemi tamamlandıktan sonra ise akünün ihtiyacı kadar elektrolit eklenir.

 

Normal Şarj

 

Akünün bitmesinden dolayı çalışmayan araçlarda normal şarj yöntemi uygulanır. Akü araç içerisinden çıkarılarak normal bir şarja bağlanır ve standar akımlarla şarj edilir. Aküyü normal bir şarja bağlarken, yüzeyinin temiz olmasına ve kapaklarının açık olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca elektolit seviyesinin de ölçülmesi ve eksiklerinin tamamlanması gerekir.

 

Çabuk Şarj

 

Deşarj olmuş aküyü, en hızlı şekilde çalıştırabilmenin yolu çabuk şarj yönteminin kullanılmasıdır. Şarj akımı ise 25 ile 50 amper arasında olmalıdır ve toz kapakları açık bırakılmalıdır. Çabuk şarj işlemi ile akünün tamamen dolması 15 dakikayı bulur. Çabuk şarj işlemi başka bir aracın aküsünden yardım alınarak da gerçekleştirilebilir. Paslanmış, çatlamış ya da kısa devre yapan aküler üzerinde kesinlikle çabuk şarj işlemi gerçekleştirilmemelidir.

 

Araç Üzerinde Şarj

 

Bu yöntem, alternatör ve regülatör gibi araç içerisindeki parçaların yardımıyla akülerin şarj edilmesine denir. Araç üzerinde şarj işlemi, sabit voltaj değerleriyle yapılırken, voltaj değerleri, 13-14 amper arasında olmalıdır.

Etiketler
En ucuz akü , Ucuz Akü , Akü

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK