Bel Fıtığı Tedavisi Konya’da Manuel Terapi Uzmanı Açıkladı

Bel Fıtığı Tedavisi Konya’da Manuel Terapi Uzmanı Açıkladı

PAYLAŞ

Bel fıtığı oldukça insanların hayat standartlarını düşüren ve yapamaz hale getiren bir sonuç ürünüdür. Konya’da bir çok kişi bel fıtığı yüzünden günlük yaşantılarına adapte olamamakta yada ameliyat olmak için gün beklemektedir. Ameliyatsız çözümler için bir çok yasal olmayan ve hastalara ağır hasarlar bırakma ihtimali olan diplomasız kişiler bulunmakta. Fakat Fizyoterapist Erdal Beşiktepe Bu tedavinin artık eğitim almış kişiler tarafından uygulandığını ve %98ler de başarı alındığını söylemektedir.

Uz. Fizyoterapist Erdal Beşiktepe Bel fıtığı ve tedavisi hakkında şu açıklamaları yaptı: Hastalar genelde bel fıtığını çok tutulum ve ağrı gösterdikten sonra tedavi arayışına girmektedirler. Fakat Bel fıtığı omurga kemiklerimiz arasında bir süspansiyon görevi gören kıkırdak yastıkçığın etrafındaki lifleri yırtarak dışarı taşması sonucu oluşur. Buda müdahale edimeden düzelmesi mümkün bir rahatsızlık değildir.

Hastaların büyük bir kısmında bel ağrısından çok bacak ağrısı ön plandadır.
Bel ağrısı bazen uykudan uyandırır.
Ağrının tipik özelliği öksürmekle, ıkınmakla, gülmekle artmasıdır. Genelde atak şeklinde tutulmalar ve günlük işlerinizi yapamaz hale getirmesi en sık görülen belirtilerdendir.

Yaşam boyu prevalansı %60-90 arasında seyreder. 45 yaş altı popülasyonda aktivite kısıtlanması yada iş günü kaybına yol açan en önemli nedenidir. Yatarak tedavi edilen hastalıklar arasında 5 cerrahi uygulanan hastalıklar arasında 3. sıradadır. %95 olguda mekanik nedenler ön plandadır. Etyolojik faktörler çok çeşitlidir ve sınıflamada bir standart yoktur.

BELİNİZE NASIL ÖZEN GÖSTEREBİLİRSİNİZ?

ÇALIŞIRKEN: Bel kaslarını zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır İmkânınız varsa yorgunluğu hissetmeden önce bir işten diğerine geçin. Eğer bütün gün büroda çalışıyorsanız fırsat buldukça kalkıp etrafta dolaşın.
BİRŞEY KALDIRIRKEN:Kaldırmayı uygun şekilde güvenli yapın. Dizlerinizi bükün, yükü vücudunuza yakııı tutun ve kalkmak için bacak adalelerinizi kullanın. Ani hareketlerden sakının. Ağır herhangi bir şeyi belinizden yukarı seviyeye kaldırmayı denemeyin.
OTURURKEN:Sert sandalyede omurganız dik olarak, bir veya iki diziniz kalçanızdan daha yukarıda olacak şekilde oturun. Kısa dinlenme süreleri için koltuklu sandalye çok iyi destek sağlar.

BEL FITIĞI AĞRILARINA MANUEL TERAPİ ÇÖZÜMÜ;

Manuel terapi ile facet eklemler açılarak ve oluşan kas spazmları çözülerek ağrı giderilir. Kasların güçlenmesi sağlanarak fıtık basısı yapan diskin aralığı arttırılır ve bası en düşük seviyesine getirilir. Hasta bu ağrıları bir daha çekmemek için Manuel terapi ve Egzersizleri uygulayarak çok daha sağlıklı hale gelebilmektedir.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK