Bitcoin (Btc) Hakkında Her Şey

Bitcoin (Btc) Hakkında Her Şey

PAYLAŞ

Yatırımlarını değerlendirmek, piyasa ve borsalar üzerinden kazanç elde etmek amacıyla yola çıkan pek çok kişinin en çok duyduğu terimlerin başında Bitcoin geliyor. Bitcoin nedir bunu tam olarak bilmeyen kişiler söz konusu birim hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyor. Diğer piyasalarla ve borsa sistemleri ile karşılaştırıldığında nispeten çok yeni sayılabilecek bu alan hakkında çeşitli kaynaklarda farklı bilgiler bulunuyor. Ancak kişilerin öncelikle Bitcoin’in tam olarak ne olduğunu anlaması gerekiyor. Bitcoin, mortgage kriziyle birlikte ortaya çıkan devletler tarafından yönetilen para birimlerine duyulan bir güvensizliğin sonucu olarak ortaya çıkıyor. Şifrelenmiş bir şekilde yazılımlar üzerinden yönetilen dijital verilerden oluşan kripto paraların ilk örneği Bitcoin olarak adlandırılıyor.

Bitcoin Kim Tarafından Yönetiliyor?

Bir yazılımla birlikte ortaya çıkarılmış olan Bitcoin, kimliği şu ana kadar açıklanmamış olan Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılıyor. 2009’da ortaya çıkan Bitcoin bir ekip ya da bir kişi tarafından yaratılmış bir kripto para olmasına rağmen en büyük özelliği olan merkezi bir yönetime bağlı olmadan kullanılabilmesi özelliğiyle işlem görüyor. Bilinen para birimlerinden farklı olarak hiçbir kurum tarafından kontrol edilmeyen bu para birimi kimi yatırımcılar için kurum kararları ile değişen değerler söz konusu olmadığından Bitcoin’in daha güvenli olarak görülmesini sağlıyor. Merkezi bir yere bağlı olmaması beraberinde Bitcoin’in nasıl üretildiği sorusunu getiriyor.

Bitcoin Nasıl Üretiliyor?

Bilinen para birimleri ait oldukları ülkelerin merkez bankaları tarafından basılıyor. Oysa Bitcoin için bu durum merkezi bir otoritenin bulunmaması ile farklı bir sistem üzerinden yürüyor. Tamamen elektronik ortam üzerinden gerçekleşen işlemler sonrasında Bitcoin miktarının artması sağlanabiliyor. Bilgisayarların işlemci gücü, ekran kartı gibi çeşitli özelliklerini kullanan kripto paralar için kazıma ya da madencilik adı verilen işlemlerle Bitcoin’lerin üretilmesi sağlanıyor. Piyasanın kendi içinde dengesinin korunması için bölünerek, daha küçük parçalar halinde üretimlerine devam edilen Bitcoin’ler toplamda 21 milyon üretimle sınırlandırılıyor. Tüm bu işlemlerin dışında Bitcoin satın alma için hizmet veren siteler aracılığıyla da piyasaya dahil olarak yatırımları sitelerin imkan verdiği araçlarla yönetmek mümkün hale geliyor.

Btcoin Nasıl Nakit Paraya Çevirilir ?

Ülkemizde bitcoin kullanıcıları sahip oldukları bitcoin’leri henüz resmi bankalar tarafından nakit paraya çevirmemekteler. Kullanıcılar bitcoin bozdurma işlemlerini aracı firmalar yada şahıslar ile tamamlayabilmektedirler. Bitcoin bozdurma kur oranları firmaya ve şahısa göre değişiklik göstermektedir. Bu sebepten ötürü işlem yapmak isteyen kullanıcı öncelikle sitelerin kur oranları konusunda bir ön araştırma yapması doğru olacaktır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK