Doğum Çeşitleri ve Vajina Temizliği

Doğum Çeşitleri ve Vajina Temizliği

PAYLAŞ

Doğum ne şekilde olursa olsun her kadın için psikolojik olarak etkiler yaratır. Doğum yapacağı tarih yakınlaştıkça kadınların içini tuhaf bir his kaplar. Ülkemizde öncelikle olarak normal doğum tercih edilse de bazı sağlık sorunları normal doğum yapmaya engeldir. Normal doğum sezaryen doğuma göre aslında daha sağlıklıdır. Fakat bazı kadınlar için tehlikesi bulunduğundan normal doğum yapamamaktadırlar.

Doğumların Vajina Üzerinde Etkisi Var mıdır?

Normal doğumun ve sezaryenle doğumun vajina üzerinde etkisi vardır. Vajina bir diğer adıyla genital bölge doğumlardan etkilenir. Bu bölgedeki derinin incelmesinde kalınlaşmasında renk değişikliği yapmasında doğumların ilişkisi vardır.

Genital Bölgedeki Renk Değişikliği Eski Rengini Alabilir mi?

Belli bakım ve doktor tavsiyeleriyle alabilir. Genital bölge doğum yapmanın yanı sıra başka sebeplerle de renk değişikliği yaşayabilir. Kararmış bir vajinayı beyazlatmak için genital beyazlatma yöntemlerinden biri pamuklu iç çamaşırı kullanmaktır. Pamuklu iç çamaşırları cildin hijyeni açısından çok önemlidir. Ciltteki ölü derilerin atılması için hava alması gerekir. Gösterişli iç çamaşırlarının bazılarında kumaş türleri sağlıklı olmadığı gibi cildin hava almasını engeller. Sadece kararma sorunları değil daha başka büyük sorunlara bile sebep olabilir. Bu sorunları çözmek için hizmet veren sadece kadın hastalıklarıyla ilgilenen kadın sağlığı merkezleri bulunur.

Genital bölgedeki kararmalar bazen de yanlış yapılan epilasyon sonrası cildin yanmasıyla olur. Bunun da önlemini almak mümkündür. Jilet sonrası kararmış bir genital bölge beyazlatma işi düşünüldüğünün aksine hiç de zor değildir. Doktorlar ve dermatologlar lazer ve epilasyon gibi sistemlerle bu beyazlatma işlemlerini kısa bir sürede yapmaktadırlar. Beyazlatma konusunda kendi uygulayacağınız metotlarda oldukça yararlı olacaktır. Ağda sonrası oluşan bir kızarıklık ve kararmaya karşı limon suyu ile masaj yapılan bir vajina hem hijyen açısından beyaz ve temiz bir görünüme kavuşacaktır.

PAYLAŞ