Farklı Yönleriyle Darülkurra Vakfı

Farklı Yönleriyle Darülkurra Vakfı

PAYLAŞ

Vakıflar günümüzün en etkili sosyal oluşumlarından biridir ve Darülkurra Vakfı da bu kuruluşlardan birisidir.

Darül Kurra Tanımı

Darülkurra vakfı  hakkında bilgilere girmeden önce kavramın ne anlama geldiğini açıklamak önemlidir. Kıraat ilmi olarak bilinen darülkurra  Osmanlı Dönemi’nde İslam alemine yönelik oluşturulan sosyal müessesler birbirinin benzeridir ve genellikle bir arad değerlendirilir. Bu alanlardaki şartlar ve geçerli kanunlar hemen hemen aynıdır. Bir açıdan darülkurra vakfı da eski bir gelenek olan vakıf kültürünün devamı olarak değerlendirilebilmektedir. Ancak günümüzdeki anlamda darülkurra biraz daha anlam değiştirmiş ve odak noktası diğer sosyal kurumlardan ziyade İslam odaklı şekilde devam ettirilmektedir.Osmanlı Devleti döneminde İslam ve devlet işleri birbiri ile girmiş halde olduğu için bu fark anlaşılabilmektedir. Günümüzde devlet ve din işleri ayrı tutulmaktadır.

Vakıfla İlgili Etkinlikler

Vakıf bünyesinde belli dönemlerde birçok etkinliği gerçekleştirmekte  ve İslam dini ile yakından ilgilenenleri bu etkilnliklere davet etmekteyiz. Online platformumuz üzerinden de görüleceği üzere vakıf hakkında kategorilere girerek merak edilen sorulara yanıt bulabilirsiniz. Darül kurra  ayrıca İslam ile ilgili bazı konularda eğitim almak isteyen kişilerin de beklentilerini karşılayanbir yapılanmadır.

Aşere Takip Ve Tayyibe İlimleri

Belli dönemlerde kayıt olunarak alınabilen eğitimlerimizden biri “Aşere Takip ve Tayyibe İlimleri” dönemsel kurslarıdır. Bu kursalara katılmak isteyenlerin sitemizi takip ederek  kayıt dönemleri hakkında bilgi edinmeleri gerekir.  Bu ilimleri okumak isteyen kişiler 2018-2019  senesi için kayıtları yaptırmak üzere tarafımıza ulaşabilir. Sitemizde de icazetler bölümünde  bu  bilgilere ulaşabilirsiniz.

Vakıf Hangi Heyetlerden Oluşur

Tahmin edileceği üzere  Darül Kurra Vakfı   doğru ve sağlıklı şekilde işleyebilmesi için bazı denetim ve heyet temsil bölümlerinden oluşmaktadır. Mütevelli heyeti, yönetim kurulu, denetim kurulu, ile işleyişini sürdürmektedir. Online sitemizde de görüleceği üzere bu isim bilgilerine “Vakfımız “ kısmından  ayrıntılı ulaşabilirsiniz.  Ayrıca sosyal medya hesaplarımızdan  da etkinlikleri takip edebilir, dilediğiniz  kursların görüntülerini görebilir ve böylece güncel şekilde haberdar olabilirsiniz.   İletişime geçmek isteyen kişiler sitemizdeki sağ üst bölümde yer alan kısma tıklayabilir ve görüşlerini iletebilir. Hafızlar için kurum ideal etkinlikler sunar.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK