İnovasyon ve Girişimciliğe Katkısı

İnovasyon ve Girişimciliğe Katkısı

PAYLAŞ

İnovasyon üründen hizmete, pazarlamadan organizasyonel yapılanmaya birçok konuda çeşitlendirilebiliyor.

Bir ürünün geliştirilmesinden yeniden yaratılma sürecine kadar geçen süre inovasyon süresidir. Örneğin elektrik icat edildi ancak far, el feneri gibi küçük büyük ürünler inovasyonun getirdiği gelişmelerdir.

Hizmet inovasyonu ise biraz organizasyonel inovasyona benziyor. Her iki inovasyon da sürekli iyileştirme ve geliştirme ile şirket ya da otel vb. kurumların geliştirilmesini ve hizmet kalitesini artırmasını amaçlıyor.

Pazarlama inovasyonu dendiğinde bir örnek üzerinden ilerleyelim; Örneğin online sipariş var ancak siz siparişi örneğin 5 dakika da ulaştırabiliyorsanız.  Bu geliştirmedir.  Başarılı bir girişimci aynı zamanda öngörü sahibi ve yaratıcı olmalıdır.

İnovasyon farklı fikirleri ortaya koymak zorundadır. Aslında iyi bir girişimcilik adımı aynı yol üzerinden ilerler. İkisini birbirinden ayrı düşünmek pek doğru olmaz.  Ancak bir ekip ile yola çıkıldığında girişimciliğin ve inovasyonun adımlarını uzmanlıkları birlikte attığınızda çok iyi sonuçlar alacağınıza eminiz.

Yaratıcı bir zekâ ve istikrarlı alınan kararlar dünyada bilinen birkaç markadan biri haline dönüştürebilir.  Hele bu internet hızında ve pazarlama inovasyonun doğru uygulandığında belki birkaç gün içerisinde sizde ilgili sektörde birden parlayabilirsiniz.

İnovasyon girişimcisi yaratıcı olduğu kadar istatistik bilgiye de değer vermelidir. Analiz noktasında devreye girişimcilik ruhu giriyor. Analiz olmadan inovasyonun sonucunu görmek pek mümkün olmayacaktır.  Ülkemizde bu şekilde yarım kalmış çok proje olduğuna eminiz.

İnovasyon ve girişimcilik bir arada yürüyen iki kardeş gibi diyebiliriz.  Birini diğeri olmadan düşünemeyiz.  Hatta yüzyıllardır ayakta olan şirketlerde dahi girişimci ruhu korumak ve İnovasyon ile geliştirmek esastır.  İyi yöneticiler bu ruh ile hareket ederek şirketlerinin yeniçağa uygun hale gelmesini sağlıyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK