İş Hukuku ve İş Davaları

İş Hukuku ve İş Davaları

PAYLAŞ

Hukuk alanında en çok anlaşmazlık olan alanlardan birisi iş hukuku alanındadır. Genellikle işçi ve iş veren arasındaki anlaşmazlıklardan ortaya çıkan bu davalar, mağdur olan tarafın iş akdindeki uğradığı haksızlıklara karşı hakkını araması olarak belirtebilir. İş davalarında genellikle mağdur olan taraf işçidir. İş akdinde belirtilen maaş, izin ve ek ücretler gibi konularda iş akdinin niteliklerine uymayan kuralların sergilenmesi durumunda ortaya çıkan mağduriyetin giderilmesi için iş davaları açılıyor. Mağdur olan tarafın bu davaları daha sağlıklı yürütebilmesi için işci avukatı ile çalışması daha faydalı olacaktır. Çünkü iş davalarında tecrübeli olan iş avukatı davanın seyrine göre yapacaklarını müvekkili ile paylaşacağından davanın daha sağlıklı yürümesini sağlayacaktır.

İş Davaları Nasıl Açılır?

Davayı açacak olan mağdur kişi öncelikle iş avukatına uğramış olduğu haksızlığı belirtmesi gerekiyor. Eğer ki uğramış olduğu haksızlığı belgeler ile somut bir şekilde ibraz edebiliyorsa bu davanın gidişatı ve süresi bakımından da oldukça önemli bir nokta olacaktır. Avukat mağdur müvekkilini dinledikten sonra mağdur müvekkil vekaletini avukatına noter onayı ile verilerek dava süresince tüm haklarını avukatının gözeteceğini resmileştiriyor. Bunun üzerine avukat dava dilekçesini hazırlayarak dava sürecini başlatıyor.

İş Davaları Süresi ve İtirazlar

İş davaları dava dilekçesinde belirtilen hususların ve iddia edilen haksızlıkların niteliklerine göre değişiklik gösteriyor. Eğer ki somut belgeler önceden mahkemeye sunulmuş ise mahkemenin çok fazla araştırma yapma gibi bir durumu olmadığında davalar en kısa süre içerisinde son buluyor. Ancak somu8t belgelerin temin edilmesi mahkeme tarafından yapılacaksa dava süresi biraz uzayabiliyor. Mahkeme gerekçeli kararını her iki tarafa tebliğ ettikten sonraki 15 gün içerisinde taraflar bir üst mahkemeye itiraz edebiliyorlar. İtiraz sürecine temyiz süreci de deniyor.

 https://kaankivilcimer.av.tr/

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK