• DOLAR
  5,7817
  %0,31
 • EURO
  6,3854
  %0,49
 • ALTIN
  270,84
  %0,20
 • BIST
  103.118
  %-0,03
ISO 22000 Gıda Güvenliği Nedir?

ISO 22000 Gıda Güvenliği Nedir?

Son dönemlerin en çok tartışılan ve konuşulan konularından biri gıda güvenliği. Özellikle, genetikle oynandığı söylenilen bazı ürünlerin insan sağlığına yönelik zararlarının ortaya çıkmasından sonra birçok tüketici, temin etmek istedikleri gıda ürünleri konusunda çok daha seçici. Bu nedenle, tarladan çıkan bir ürünün sofraya gelene denk yaşadığı sürecin kalitesinden emin olmak isteyen geniş bir kitleden bahsedilebilir. Bu talebi karşılamak isteyen tüm gıda kurumları ISO 22000 Gıda Güvenliği kalite standartlarını karşılama noktasında adım atabilir. Böylece, sadece bulundukları pazarda değil, global pazarda da rakiplerinden çok daha tercih edilebilir hale gelinebilir.

ISO 22000 ne sağlar?

Hemen hemen her ülkenin kendi gıda yönetmelikleri ve mevzuatı var. Gıda güvenliği konusunda ilk ortaya çıkan kalite standardı da, ISO 22000 belgesi değil. Ancak daha önceki uygulamalar, üretim süreci ile üretim merkezindeki gıda güvenliğini sağlamaya yönelik kısır bir döngüyü ifade eden kriterlere sahipti. Bugün ise, dünden çok daha düzenli, tedbirli ve kaliteli olma ihtiyacı söz konusu. Bu yüzden, global norm ve nitelikleri kapsayan yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyuldu. ISO 22000 Gıda Güvenliği standartları ortaya çıkarıldı ve bu normlar, üretim sürecine has standartları belirlemekle beraber, tarladan sofraya kadarki her sürecin güvenliğine odaklanır.

Bir gıda üretim tesisinin veya tedarikçisinin kurumsallaşma yolundaki adımlarını hızlandıran, global pazara açılmasını kolaylaştıran ISO 22000 belgesi, ISO Kalite belgeleri ile paralellik gösteren bir mevzuata sahip. Böylece, ilgili belgenin temin edilmesi ve mevzuatına uyulması ile ISO Kalite belgelerini çok daha kolay şekilde alabilmek de mümkün hale gelir. Gıda güvenliğini sağlama konusunda hassas davranan kurumların ISO 22000 ile küresel ölçekteki standartları uygulamaya koyacak olmaları, marka imaj ve prestiji açısından da artı kazanç elde etmeyi mümkün kılar.

Gıda güvenliği konusunda yasal mevzuatı uygulamakla beraber, bir adım ötesine geçilmesi ile denetimleri kolayca atlatmak, yeni uygulama ve kararlara hızlı ve seri şekilde uyum sağlamak, kolaylaşır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN