• DOLAR
  5,7518
  %0,04
 • EURO
  6,3902
  %0,28
 • ALTIN
  272,97
  %0,11
 • BIST
  7,5750
  %0,50
PCB Fiyatları

PCB Fiyatları

PCB fiyatları konusu, devre baskısı işlevine sahip PCB’lerin fiyat piyasası hakkında bilgi vermektedir. PCB fiyatlarını etkileyen birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterlerin başında ise, PCB’lerin prototip, tek taraflı, çift taraflı ya da çok katlı olması gelmektedir. Tek taraflı PCB’lerin, yalnızca bir tarafında iletken yapıda malzeme yer almaktadır. Basit şekilde olan tasarımlar için tercih edilen tek taraflı PCB’ler, PCB fiyat açısından uygun olmaktadır. Ayrıca bu kartların, tasarımı ve üretimi oldukça kolaydır. Çift taraflı PCB’ler ise, delik içi kaplamalı kartlar olarak da bilinmektedir. Bu kartlar, tek taraflı PCB’lere kıyasla çok daha gelişmiş tasarımlar için kullanılmaktadır. Oldukça yaygın olarak kullanılmakta ve yüksek esneklik sağlamaktadır.

PCB fiyatları, kartlarda bulunan malzemelere ve fonksiyonlara göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca, PCB’lerin farklı modellerin olması da PCB fiyat konusunu etkilemektedir. PCB modellerinden olan çok katlı PCB’ler, iki adetten fazla bakır levhası olan kartlardır. Bu kartlar, eleman sayısı fazla olan devrelerde, devre baskısı faaliyetleri için kullanılabilmektedir. Çok katlı PCB’ler, karmaşık devrelerin çok yer kaplamamasını da sağlamaktadır. Dört katmana dek üretilebilen çok katlı PCB’ler, kolay çizim özelliğine de sahiptir. Prototip PCB’ler ise, acil PCB ihtiyacı olan müşteriler için, tasarım doğrultusunda üretilen numune kartlardır. Prototip PCB üretimi için müşteriler, elektronik devre projelerini programda tasarlamakta ve firmalara göndermektedir. Firmalar, bu doğrultuda numune kart üretmektedir.

PCB fiyatları, acil PCB ihtiyacı olan kişiler için büyük önem arz etmektedir. Elektronik devrelerde büyük rol oynayan PCB’ler, birçok farklı modele sahiptir. Bu nedenle, PCB fiyat aralığı da değişkenlik göstermektedir. Devre baskısı faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan PCB’ler, farklı malzemeler ve farklı boyutlar doğrultusunda üretilebilmektedir. Bu farklılıklar ise, PCB’lerin fonksiyonları, yapıları ve ekonomik ömürleri gibi durumları etkilemektedir. Örneğin; alüminyum PCB modeli, üretildiği malzeme nedeniyle uzun ömürlü olmaktadır. Ayrıca, genellikle, bükülme gibi bir durum da olmamaktadır. PCB modelleri, yapıldığı malzeme açısından da birçok cinse sahiptir. Örneğin; FR-2, FR-3, FR-4, FR-5, FR-6, CEM-1, CEM-2, CEM-3, CEM-4, CEM-5 ve G-10 PCB gibi farklı cinsler bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN