• DOLAR
  5,7965
  %-1,05
 • EURO
  6,4549
  %-1,20
 • ALTIN
  277,22
  %-0,85
 • BIST
  97.886
  %0,58
Sanayide Kullanılan Kimyasallar

Sanayide Kullanılan Kimyasallar

Günlük alanda kullanmış olduğumuz pek çok ürün kimyasal aşamalardan geçmesinin ardından bizlere ulaştırılmaktadır. Sanayi sektöründe bu nedenden ötürü farklı kimyasal madde kullanımları yapılmaktadır. Yağ alma kimyasalı en çok kullanılan kimyasal sistemlerden biridir. Farklı metaller üzerinde değerlendirilebilen kimyasal demir, çelik ya da alüminyum malzemelerde sıklıkla tercih edilmektedir. Özel şekilde uygulama sistemleri olan yağ alma kimyasalı sayesinde metallerin yüzeyleri temizlenmektedir. Tercihlere ya da gerekliliklere göre daldırma ya da püskürtme gibi uygulama teknikleri ile tercih edilen kimyasal, fosfatlama öncesinde kullanılabilmektedir. Bu sayede ürünlerin kalitesi ve kullanım sürelerinde istenen artış yakalanmaktadır.

Fosfat kimyasalları yine demir ve çeliklerde kullanılan kimyasallardan biridir. Boyama öncesinde kullanılan kimyasalların farklı uygulama yöntemleri ve yararları bulunmaktadır. Ancak en bilinen faydası, ürünlere yapılacak boyama işleminden maksimum kalite elde edilmesini sağlamalarıdır. Kimyasal türleri, boyama işlemi yapılacak yüzeylerin tipine göre tercih edilmektedir. Ürünlerin türü ve tip aynı zamanda işlemin uygulanma şeklinin de belli olmasını sağlamaktadır. Bu alanda silme ya da daldırma gibi yöntemlerin tercih edildiği bilinmektedir. Kimyasallar boya öncesinde bir astar tabaka oluşturmak gibi göreve de sahiplerdir. Astar tabaka, ürünlerin üzerlerine istenen renklerde boya uygulamasının yapılabilmesini sağalmaktadır. Boyama işlemi öncesinde fosfatlama yapıldığı için elde edilmek istenen renge ulaşabilmek için işlemlerin tekrarlanmasına da gereksinim kalmamaktadır.

Galvano Kimyasalları ile Metal Kaplama

Sanayide her şey sonuca yönelik yapılmamaktadır. İşlemlerde görsellik da oldukça önemlidir. Bu neden yüzünden metal kaplama sistemleri özelikle son yıllarda bir hayli gelişmiş durumdadır. Metallerin kaplanması her daim boyama sistemlerinin kullanımı ile olmamaktadır. Bazı durumlarda metaller farklı metaller ile de kaplanabilmektedir. Galvano kimyasalları metallerin farklı metaller ile kaplanmasında en çok tercih edilen materyaller arasında kendilerini göstermektedir. Böylece görsel olarak ana ürünler daha hoş bir hale gelmektedir. Ayrıca metallerin yüzeyleri de ilk zamanki hallerinden daha korunaklı şekle bürünebilmektedir. Bu bağlamda renk alternatifleri de geliştirilmiştir. Metallerin kullanılacakları alanlara göre altın sarısı, bakır ya da siyah tonlarında yeni görsellere kavuşmak gerçekleştirilen kaplama işleminden sonra mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN