Son Zamanların En büyük Trendi: Web Tasarım Yapma

Son Zamanların En büyük Trendi: Web Tasarım Yapma

PAYLAŞ

İnternetin kullanımı arttığından beri dünyanın gidişatı değişti demek yanlış olmaz. Hemen hemen yediden yetmişe herkes web sitelerini kullanırken bu sitelerden kazanç sağlamak, gelir elde etmek bile mümkün hale geldi. Bugün web siteleri incelenmeye alındığında web tasarım yapma konusunda başarılı sitelerin web tasarımında başarısız sitelere oranla daha çok ziyaret edildiği, bu sayfaların diğerlerine kıyasla daha sık ve fazla okunup ziyaret edildiği açıkça görülmektedir. Aslında bu popülerliğin asıl sebebi seo ve seo paketleridir.Bu paketlere profesyonel bir seo sitesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Dolayısıyla web tasarımı konusunda uzmanlar yetiştirildi hatta programlar üretilmeye ve piyasaya sürülmeye başlandı.

 

Web tasarım yapma önemli bir konu haline geldi ve etkisini hiç yitirmedi çünkü teknolojik gelişmeyi hiç bırakmadı her gün biraz daha ileri gitti. Bu sebepten ötürü web sitelerinin ziyaret edilme sayısı arttı. Bu da beraberinde tasarımın sitenin ziyaretçi profiline ve sayısına etki ettiği gözlemini yapma şansını getirdi. Bu şans elde edildiğinden beri görülüyor ki amatör sayfalar, eski web siteleri ve zamanı geçmiş trendi takip etmeyen web siteleri artık ziyaret edilmiyor. Ancak en popüler siteler en güzel tasarımlara sahip olanlardan çıkıyor. Bu internet aleminde keşfedildiğinden beri insanların eğilimleri de değişiklik göstermeye başladı.

Ziyaretçiler sıkıcı buldukları modern olmayan sayfaları neredeyse zorda kalmadıkları sürece hiç kullanmamaya başladı. Üstelik bu eski ve amatör sayfalar bugünkülere kıyasla daha fazla bilgi ve referans kaynak içermesine rağmen. Dolayısıyla buradan anlaşılıyor ki web tasarım yapmanın önemi web sitesi yapmanın önüne geçti yani tasarım değer kazandı ve kazandırdı. Böylece web uzmanları tasarım konusunda bir çağ başlattı ve bugünler kadar geldi ve ileriye gitmeye de devam ediliyor. Bu demek oluyor ki yeni açılacak web siteleri önlerindeki şansı değerlendirmeli ve bu yeni tasarımları takip ederek kendilerine bir kaynak oluşturmalılar.

 

Web Tasarım Yapmak İstiyorum

Günümüz teknolojisinde internet üzerinden bir çok işlem sorunsuzca halledilir. Bu işlemleri bilgisayar kullanılarak yada her an yanımızda taşıdığımız internet ağına bağlanabilen mobil cihazımızla gerçekleştirilebilir. Bu cihazlar üzerinde kurulu olan internet sağlayıcıları, arama motorlarının yer aldığı web siteleri hazır her an kullanılabilir durumda hizmet vermektedirler. Bizim bu noktada gerçekleştirmek istediğimiz herkesin kullanabileceği kendine ait web sitesini kurabilmesi için gereken tüm bilgileri anlaşılabilir bir şekilde aktarmak olacaktır. Web tasarımı yapmak istiyorum diyenlerin bu işin ne amaçla ve hangi hizmete yönelik gerçekleşeceğine dair ön bilgisi olması gerektiğini belirtmek isteriz.

Web tasarım yapmak istiyorum diyerek bilgisayar kullanım hakkında tüm detayları incelemiş kısacası bilgisayar kurdu denilebilecek seviyede bilgiye sahip kişilerin dahi web tasarımı konusunda birçok eksiğinin olabileceği bilincini belirtmek isteriz. Bu noktadan hareketle bir web sitesi kurulumunda en başta kişinin belirli bir bilgisayar bilgisinin yanında bu teknolojinin kullanım detaylarının da en ince ayrıntısına kadar incelenmiş olmalı. Kendisini yetenekli ve yaratıcı hisseden  sabırlı hareket edebilen yapıya sahip  kişilere yönelik vereceğimiz bilgiler doğrultusunda web sitesi kurulumu gerçekleşebilir.

Web tasarımı yapmak istiyorum amacında olanların izleyecekleri yollar ve sahip olması gereken noktalar;

  • Belli bir uzmanlık seviyesine ulaşmış olması
  • Web tasarımı alanında kullanılan programlarının çok iyi bilinmesi
  • Tasarım konusunda kullanılan renk ve çizgilerin ortaya çıkaracağı anlam bilinmeli
  • Web sitesinin süreklilik arz edebilmesi için yüksek kapasitede talep seviyesi olan ziyaretçi sayısının aynı amacı güden sitelere göre artış eğilimde olması gerektiği bilinmeli

Bu amaçlar ışığında hareket ederek internet kullanıcılarına yönelik firma ve kurumların ürün ve hizmet tanıtımlarında ön plana çıkabilecek durumda reklam gösterimleri yapılabilmelidir.

Bizim burada kısaca anlatmak istediğimiz web sitesi kurulurken öncelikle amacının çok iyi belirlenmesi gerekmektedir.bundan sonraki adımlarda program kullanma detay çizgilerinin oluşturulması ve renk dengesinin çok iyi ayarlanması web tasarımı başlangıcını oluşturacaktır.

 

Web Tasarımı Öğrenme Programı Çeşitleri

Web tasarım öğrenme programlarından önce bu mesleğe duyduğunuz sempati ve barındırdığınız yeteneği dikkate almanızı öneririz. Sahip olduğunuz bu bilinç sayesinde programları da kolayca kavrayabilir ve hızlıca yol alabilirsiniz. Teknolojik gelişmeler ve bilgiye duyulan gereksinimin kolayca karşılanabilmesi ihtiyacı sayesinde ortaya çıkan bilgilendirici web sayfaları bu soruna çözüm olarak doğmuştur. Konusunda uzman tasarımcıların oluşturduğu nitelikli sayfalar sektöre ve rakiplere fark atmak açısından çoğunlukla tercih edilir hale gelmesini sağlamış durumdadır. Arz talep dengesi neticesinde müşteri ve kurumsal şirketler arası dengeyi kuran da web tasarımı yapan programcılardır.

Bu işi siz de yapmak ve öğrenmeye başlamak istiyorsanız web tasarım programlarından en az birkaçına hakim olmak durumundasınız. Web tasarım için gerekli programların isimlerinden küçük başlıklar alırsak; dreamwaver ya da frontpage den yararlanabilir bun programları düz yazı yazar gibi kolayca kullanabilirsiniz. Tabi ki siteniz sadece düz metinlerden bir araya gelmeyecek ki böyle olursa ziyaretçi çekemezsiniz. Bununla birlikte sitenizde kullanmak isteyeceğiniz resim ve greafikler için photoshop programından yardım alabilirsiniz. Bu program da çok sevilen ve kullanılan bir niteliktedir.

Web tasarım öğrenme programları arasında sizde ziyaretçileriyle iletişimi sağlayabilmeniz için de php  gibi programlar öğrenmeniz gereklidir. Üyelik işlemleri ve ziyaretçi mesajları gibi işlemlerde işinize yarayacak programlardandır. Metin yazımı ve onları şekillendirmek için HTML ve CSS de gerklidir ki bu detayı atlamamanız gerekir. gerekli kodlamaları yüklemek ve yayılmasını sağlamak sizi tercih edilebilir hale getirecektir. JavaScript, Flash, Asp ve daha birçok program ile web tasarımında iyi hale gelebilir görsel ve işitsel iletiler ekleyerek ziyaretçilerinizin  dikkatini çekmeyi başarabilirsiniz. Web tasarım öğrenme programları için internet, kurslar  gibi araçlardan yararlanabilir kendinizi tamamlayabilirsiniz.

 

Web Tasarım Programına Bakmadan Web Sayfası Açılmalı Mı?

 

Web tasarım yapma programı kullanarak sitenizin kalitesini iki katına kadar çıkarabiliyorken zamandan tasarruf edebileceğinizi biliyor muydunuz? Eğer bir web siteniz varsa ya da oluşturmayı düşünüyorsanız bu programlara göz atmadan işe başlamamanızı önermek durumundayız. Bunun temel sebebi bu programların bugün hemen hemen çoğu web sitesi sahibi ve tasarım uzmanı tarafından yaygın bir şekilde kullanılması hem de sayfanın kalitesini arttırmasıdır. Öyle ki bu programlar ile hazırlanmış sayfalar hemen kendini beli etmekte ve dikkat çekmektedirler. Ancak kullanılmamış amatör sayfaların kullanıcıların sayfaya bağlanamamasını ya da dikkat etmemesine sebep olmaktadır.

 

Web tasarım yapma programı dediğinizde aklınıza birçok program geliyor fakat bu kadar alternatif arasına an bir türlü seçim yapamıyor musunuz? O zaman yapmanız gereken tek şey herhangi birini açmak ve başlamak. Neden mi? Çünkü bu programların hemen hepsi aynı amaç için oluşturulduğundan dolayı nerdeyse aynı işlevlere sahiptirler. Elbette ki bu sitelerin birbirinden farkları vardır ancak kararsız kalıp işi ertelemenizi engelleyecek boyutlarda değillerdir. Web tasarımı bu kadar önem kazanmışken ve hemen her web sitesi sahibi tarafından itinayla kullanılıyorken yeni sayfalar tarafından kullanılmamış olması sayfanın ziyaretçilerinin gözünde eksi bir puana sebep olabilmektedir. Bunun asıl sebebi ise sitenin özensiz ya da amatörce hazırlandığı gibi bir mesajı istemsiz bir şekilde ziyaretçinin zihnine yolmamasıdır. Ancak bu programların kullanıldığı sayfalara bakıldığında hemen kendini belli etmektedirler.

 

Birçok tasarım programı ortaya çıkmışken ve bunları kullanmak tecrübeli kullanıcılar için bir alışkanlık olmuşken yeni web sitesi açacakların mutlaka web tasarım yapma programına göz atmaları hatta göz atmadan siteyi kurmamaları gerekmektedir. Bunun temel sebebi şuan web tasarım bu kadar önem kazanmışken ve sayfanın prestijini bu kadar etkiliyorken basit görünümlü sayfaların belli bir prestij kazanmasını  neredeyse imkansız olmasıdır.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK