Web Tasarım Hakkında

Web Tasarım Hakkında

PAYLAŞ

 

 

Kişilerin kendilerini veya işlerini, bir ürünü, bir hizmeti internet kullanıcılarına ulaştırmak, reklam yapmak ya da kendilerini tanıtmak amacıyla internet sitesi oluşturmasına İstanbul web tasarım denilebilir.

Web tasarım 21. yy da çok ön plana çıkmıştır. Daha öncelerde internet gibi web siteleri de bu kadar gelişmiş değildi. Şimdilerde herkes birer internet kullanıcı olduğu gibi pek çok kişinin de ya kişisel ya da işlerini tanıttıkları siteleri bulunmaktadır. Bu siteler bilgi amaçlı olabileceği gibi reklam amaçlı da olabilir. Site sahibi internetin ulaştığı her yere sitesini de ulaştırabilir. Kullanıcıların beğenisini alabilmesi açısından bu sitelerin kullanışlı olması önemlidir, aynı zamanda görsel açıdan da özen gösterilmelidir.

Web Tasarım ile İnternette Kimliğinizi Kazanın

Bir firma olarak kurumsal anlamda internette tanınır hale gelmek ve kurumsal bir kimlik kazanmak istiyorsanız web tasarım ihtiyacınız olacak en önemli özelliktir. Bir firmanın sitesi yaptığı projelerle tanınmak ister. Fakat bunun en iyi şekilde olması için sitesinin en iyi şekilde dizayn edilmesi lazımdır. Çünkü sitelere giren insanlar tasarıma önem vermektedir. Sitenin içerisinde bulunan ana bilgiyi görsel ve tanıtıcı nesneleri kullanarak bulmak isterler. Bu sebepten ötürü de web tasarım ajansı görevini yaparak insanların ihtiyaçlarını gidermektedir. Site, tasarımı ile insanlar tarafından beğeni kazanmaktadır. Dolayısı ile internette tanınmaya başlamaktadır. Bu sayede de internetteki kurumsal kimliği ve yeri belli olmaya başlamaktadır.

 

Web Tasarım Öğrenme

Web tasarım öğrenmek istiyorsanız bu konuda açılan kurslardan ders alarak amacınızı gerçekleştirebilirsiniz. Modern zamanlarla birlikte önem kazanan internetin kullanım sıklığına bağlı olarak gelişim gösteren bu alan birçok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Web tasarım yapmayı öğrenen insanlar bu işlemi amacına uygun şekilde gerçekleştirerek arama motorlarında yer almayı başarmaktadırlar. Anlatım yönünden kolay anlaşılır olan tasarımlar kullanıcılar tarafından daha çok rağbet görmektedir. Özellikle gözü yormayan ve içerik açısından bilgi vermeyi amaçlayan tasarımlar daha çok beğenilerek ilk sıralarda yer almayı başarmış durumdadırlar.

Ayrıca konusundan uzaklaşmadan oluşturulan tasarımlar uzun süre ilk sıralarda yer almaktadırlar.  Görsel açıdan renkli ve eğlenceli olan tasarımlar kullanıcıların dikkatini daha fazla çekmektedir.

Web Tasarım İpuçları

İnternet sitesi sahibi olmak, bilgisayar kullanan herkes için bir hayal olarak görülebilir. İnternet sitesi oluşturmak, web tasarım araçları ve eğitim dokümanları ile oldukça kolay bir hal almış durumdadır. Hedef kitleye iyi hitap edecek bir internet sitesi hazırlamak için ise bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir.

İyi bir internet sitesi hazırlamak için öncelikle iyi bir arayüz oluşturmak gerekir. Kişileri karşılayacak olan bu arayüz ne çok prestijli ne de çok sade olmamalıdır. Site içerisinde aranan şeylerin basit bir şekilde bulunması için hem arayüz hem de kodlama çok önemlidir. Ayrıca, kullanıcıları reklamlarla boğmak da pek akıllıca bir yöntem olmayacaktır.

Web tasarım, kolay ama dikkat gerektiren bir uğraştır. Hazırlanan web sitesinin insanların genelini mutlu etmesi gerekmektedir.

 

Web Tasarım Rehberi

Web tasarım yapmak isteyenler için bilgi verecek olan birçok rehber bulunmaktadır. Bu rehberlerden yardım alarak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Öğreneceğiniz bilgiler eşliğinde yapacağınız tasarımlar amacına ulaşmayı kolaylıkla başaracaktır.

Web tasarım olayının sade ve anlaşılır olması gerekmektedir. Sade bir şekilde oluşturulan tasarımlar kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca yazım kurallarına uygun olan tasarımlar kullanıcı yönünden daha kolay anlaşıldığı için daha kullanışlı hale gelecektir. İçerik yönünden konuya bağlı kalan tasarımlar amacından sapmadığı için ilk sıralarda yer alarak belirlenen hedefine ulaşacaktır.

Aynı zamanda oluşturduğunuz tasarımlar içerisinde yer alan site reklamları konu ile bağlantılı olmak zorundadır. Aksi takdirde bu durum kullanıcıyı rahatsız edecektir.

 

Web Tasarım Yararları

Web sitelerinin internette istenilen amaç doğrultusunda kullanılabilmesi için bir tasarımının olması gerekmektedir. İster bir firmanın isterse de bir kişinin açacağı sitede kendine özgü bir kimlik kazanması ve dünyanın her yerinde o kimlik ile tanınması için web tasarım özelliğinin iyi bir şekilde yapılandırılmış olması gerekmektedir. Sitelerin aktif yaşamlarında çok daha iyi işler için kullanılması içerdikleri tasarımlar sayesinde olmaktadır. Dolayısı ile firmaların ve belli bir amaç doğrultusunda site açan kişilerin tasarım konusunda hassas davranması gerekmektedir. Web tasarım özelliği ne kadar özgün ve kaliteli olursa internette tanınma oranı da o denli hızlı artacaktır. Bu özellik sayesinde de internet sizin beklentilerinizi karşılayabilecektir.

 

Web Tasarımcı Nasıl Olmalıdır?

Web tasarım yapan kişilerin bu konuda bilgi sahibi olması gerekir. Web tasarım internetin bilindik yüzü olarak bilinmektedir. O yüzden görsel açıdan çok iyi olması gereken bu tasarımları bilen kişilerin yapması gerekmektedir. Aksi takdirde bu konuda fikir sahibi olmayan kişiler tasarım yapmaya kalkarsa ortaya hoş olmayan tasarımlar çıkacaktır.

Çok fazla rengin bir arada bulunduğu tasarımlar sitenin görünümünü bozacağı için az renk seçimine önem vermeniz gerekmektedir. Yazım olarak en yalın cümleleri tercih ederek kullanıcıların anlayabilmesi için olanak sağlamalısınız. Ayrıca arama motorlarında yapılan aramalara uygun oluşturacağınız tasarımlar ilk sıralarda yer alabilmeniz için size fayda sağlayacaktır. Konu ile bağlantılı olan sitelere tasarımlarınızda yer vermeniz sizin açınızdan avantaj oluşturacaktır.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK