Noter Onaylı Tercüme Neden Yapılır? | Bolu Haberleri, Bolu HaberBolu Haberleri, Bolu Haber

25 Mayıs 2022 - 06:40

Noter Onaylı Tercüme Neden Yapılır?

Noter Onaylı Tercüme Neden Yapılır?
Son Güncelleme :

16 Şubat 2022 - 21:21

Noter onaylı tercümeler, yeminli tercümanlar tarafından yapılan tercümelerdir. Yeminli tercümanlar tarafından yapılan bu tercümeler noter onaylı tercüme bürosu ve ofislerinde yaptırılmaktadır. Bu tercümelerde yeminli tercümanın kaşe ve imzası yer alır. Bu sayede tercüme, resmi bir belge niteliği kazanmış olur. Noter onaylı tercümeler, sadece yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirilerdir. Yeminli tercüman olmak için lisans diplomasına sahip olmak ve noter huzurunda yemin ederek yemin tutanağını imzalamış olmaları gerekmektedir. Yurtdışında üniversite bitirmiş kişiler ile Türkiye’de bir dil bölümünden mezun olmuş kişiler, belgeleri ile birlikte notere gidip yeminli tercüman olmak için başvurabilirler. Başvuruları noter tarafından kabul edilen bu kişiler, yemin tutanağını imzaladıktan sonra yeminli tercüman olarak çalışabilirler.

 

Noter Onaylı Tercüme Neden Yapılır?

 

Tercümelerde noter onayı, resmi kurumlar tarafından istenmektedir. Bu onayın istenmesinin nedeni ise tercüme edilen belgelerin doğruluğunu güvence altına almaktır. Resmi kurumlar, mahkemeler, büyükelçilik ve konsolosluklar gibi kuruluşların resmi tercümelerinde noter onayı istenirse, tercümeler notere gidilerek tasdik edilir. Noterde tercümenin tasdik edilmesi ile tercüme metni hukuki ve resmi bir nitelik kazanır.

 

Noter Onaylı Tercümelerde İşlem Aşamaları

 

Noter onaylı tercüme bürosu ve ofislerde noter onaylı tercümelerin işlem aşamaları aşağıdaki adımlardan oluşur:

 

  1. Belge, tercüme bürosuna teslim edilir.

 

  1. Belge, yeminli tercüman tarafından tercüme edilir.

 

  1. Tercüman belgeye imzasını atar ve kaşesini basar.

 

  1. Belge onay için notere götürülür.

 

  1. Notere onay ücreti yatırılır.

 

  1. Belge noter tarafından incelenip onaylanır.

 

Noter Onayı İstenen Tercümeler

 

Her belge için noter onayı alınmasına gerek yoktur. Noter onayı sadece resmi belge çevirileri için uygulanır. Noter onayı istenen başlıca tercümeler şunlardır:

 

l Nüfus cüzdanı ve kimlik belgesi

l Nüfus kayıt örneği

l Aile nüfus bilgileri

l Sabıka kaydı

l Vekaletname

l Evlenme cüzdanı

l Diplomalar

l Ehliyet

l Pasaport

l Tıbbi raporlar

l Mahkeme tutanakları

l Resmi transkriptler

l Sözleşmeler

l Ticari Sicil Gazetesi tercümesi

l İmza sirküleri tercümesi

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.