Yeminli Tercüman | Bolu Haberleri, Bolu HaberBolu Haberleri, Bolu Haber

25 Mayıs 2022 - 07:07

Yeminli Tercüman

Yeminli Tercüman
Son Güncelleme :

18 Nisan 2022 - 14:07

Yeminli Tercüman Hizmeti

 

Noter tarafından görevlendirilerek resmi belgelerin tercümesini yapan tercümanlara yeminli tercüman adı verilir. Yeminli tercümanların yaptığı çeviriler, tüm dünyada resmi ve kurumsal bir geçerliliğe sahip olan çevirilerdir. Yeminli tercümanlık sistemi, dünya genelinde uygulanan bir sistemdir. Bu sistemin uygulanmasının en önemli sebebi, çevirinin doğru yapıldığının resmi olarak belgelenmesidir. Yeminli tercümanın yaptığı çeviriler, doğruluğundan emin olunan çevirilerdir. Yeminli tercümeler kurumsal ve resmi belge çevirilerinde talep edilir. Yeminli çevirmenlerin yaptığı tercümelerde belgenin üzerinde yeminli çevirmenin kaşesi ve imzası yer alır. Bir çeviriyi yeminli bir tercüman yapsa bile belgede kaşesi ve imzası yoksa, bu belgenin resmi bir geçerliliği yoktur. Yeminli çevirmenler, yaptıkları çeviriyi gizli tutmakla ve 3. kişilerle paylaşmamakla yükümlüdürler. Yeminli tercümanlık için bazı koşullar bulunur. Bu koşulların başlıcaları şunlardır:

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

 

Lisans mezunu olmak

 

Dil yeterliliğini gösteren resmi dil belgesine sahip olmak

 

Adli sicil kaydının olmaması

 

İkametgah adresinin görev yeri olan noterle aynı ilde olması

 

Yeminli Tercüman

 

Ülkemizde tercüme bürolarında görev yapan mütercim tercümanların bazıları, yeminli tercümanlardır. Yeminli tercüman olmak için ikinci bir dilde uzman olan kişilerin gerekli belgeler ile birlikte noterliğe başvuru yapması gerekmektedir. Yeminli tercümanların görev aldığı başlıca çeviri konuları; resmi belgeler, konsolosluk belgeleri, mahkeme kararları, banka evrakları, sözleşmeler ve kamu kuruluşlarına teslim edilecek evraklardır. Yeminli tercümanlığa başvurmak için bir tercüme bürosu aracılığı ile de başvuru yapılabilmektedir. Yeminli tercümanlık için gereken tüm koşulları sağlayamayan kişilerin yeminli çevirmen olarak çalışabilmeleri mümkün değildir. Yeminli tercümanlık için gerekli koşulları yerine getiren mütercim tercümanlar, ikametgah adreslerinin bulunduğu ildeki noter bürolarında çalışabilirler. Yeminli tercümanlık ücretleri, çeviri yapılacak olan dile ve görev yapılan notere göre değişmektedir. Yeminli tercümanlar bir tercüme bürosu aracılığı ile de görev yapabilmektedir.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.