Dolar 33,0079
Euro 36,0120
Altın 2.559,15
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu
İstanbul
31°C
Az Bulutlu
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 33°C
Sal 34°C

46. Modef Fuarı Törenle Açıldı

Türkiye’nin Mobilya Başkenti İnegöl’de, mobilya şöleni başladı. MODEF 2022-46. Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı, bugün düzenlenen törenle …

46. Modef Fuarı Törenle Açıldı
22 Mart 2022 06:57

Türkiye’nin Mobilya Başkenti İnegöl’de, mobilya şöleni başladı. MODEF 2022-46. Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı, bugün düzenlenen törenle kapılarını dünyaya açtı.

İnegöl Mobilyasının yeni sezon ürünlerle vitrine çıktığı 46. Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı, bugün 14.00’da düzenlenen törenle MODEF Fuar alanında açıldı. Düzenlenen açılış törenine; Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Demir, İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ, İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Güleç, Siyasi Parti Temsilcileri, Oda ve Dernek Başkanları ile sektör temsilcileri katılım gösterdi.

TÜRKİYE MOBİLYA İHRACATININ 18’İ İNEGÖL’DEN

Açılış töreninde konuşan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ, “Bugün itibariyle Türkiye’nin ve dünyanın beklediği fuarımızı açıyoruz. Türkiye’nin en köklü fuar organizasyonuna sahibiz. Her zaman bir fuardan fazlasını sunmak için yola çıkan bir organizasyonu gerçekleştiriyoruz. Özellikle mobilya sektörüne hitap eden fuarımız yurtiçi ve yurtdışı ziyaretçileriyle tüm ilçeye hitap eder duruma gelmiştir. Turizm ve otelciliğinden çarşı esnafına olmak üzere her kesime ekonomik katkı sağlamaktadır. Fuar tanıtımını gerçekleştirirken İnegöl şehrimizi ve ekonomimizi, sonrasında ise mobilya sektörümüzü tanıtıyoruz. Gerek yerel gerekse ulusal medyada tanıtımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Mobilya sektörümüz şehrimize her anlamda katkı sağlayan birinci sektördür. İnegöl bu sene dış ticaret hacmi açısından 1.8 milyar dolar hacme ulaşırken, Türkiye’nin 24. En büyük ekonomisi konumuna geldi. 1.4 milyar dolar ihracatla Türkiye’nin 18. Büyük ekonomisi konumunda. 1 milyar 5 milyon dolarla Türkiye’nin en büyük dış ticaret fazlasını veren bölgesiyiz. 34 ile Bursa’ya dış ticaret fazlası katkısı veriyoruz. Bu ekonomiye en fazla katkıyı sağlayan sektör mobilya sektörüdür. 660 milyar dolara ulaşarak 24 büyüme gerçekleştirdi, Türkiye mobilya ihracatında da 18 katkı sağlayarak önemli merkezlerden biri olma iddiasını sürdürüyor” dedi.

TÜRKİYE MOBİLYADA DÜNYADA 4. SIRADA

İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Güleç de “Dünya mobilya sektörüne baktığımızda Türkiye bu pastadan pay almaya başlamış durumda. 12 milyar dolarını Türkiye olarak biz üretiyoruz. Dünyada ilk 10 ülke arasında, ihracatta da 8. sırada yer alıyoruz. Bugün Fransa ve Almanya gibi gelişmiş ülkeler de Türkiye mobilyasını alma yolunda ilerliyor. Mobilya hikayesinde çok fazla büyüdük. Rakip olan ülkelerimiz bizim gibi büyüyemiyorlar. Türkiye mobilya sektörü tüm imalat sektörünün müşterisi olarak büyüyor ve bu anlamda ABD, Çin ve İtalya’dan sonra aslında dünyada 4. sırada yer almakta. Geleceğimiz var. Çok önemli bir noktadayız” diye konuştu.

ABD’YE YÖNELMEMİZ GEREKİYOR

Türkiye Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Ali Rıza Ercan da törende yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi: “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Biz yaşarsak hammadde imalatçılarımız da yaşar. Bizi yaşatmaz, bu kartel anlayışla yollarına devam ederlerse biz de başka yollar arayacağız. Yavuz Başkanımın sözlerinin altına imzamı atıyorum. Biz zincirin halkalarından biriyiz. Bize gelen ürünleri mamule çevirirsek iş yapabiliriz. 3 milyar dolar artı vermiş bir sektörün temsilcileriyiz. Dünyadaki en büyük ithalatçı ülke ABD. Biraz ufkumuzu genişletip ABD’ye yönelmemiz gerekiyor. Ticaretimizin en büyük kısmını Avrupa Birliği ülkeleriyle yapıyoruz ama mobilya ihracatımızı ABD, İngiltere, Fransa ve Kanada gibi ülkelere açmamız lazım. Küçükler büyüyecek ki büyümenin hazzını beraber yaşayalım. Bu fuarlar bizim büyümemiz için bir vesiledir. Fuarlar bizim ufkumuzu genişletiyor, kendimizi geliştirmemize vesile oluyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

BÜYÜMEK İÇİN ALANLARA İHTİYAÇ VAR

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, bir işi 46 kez tekrarlayabilmenin bu coğrafyada hiç kolay olmadığına vurgu yapıp 46. MODEF Fuarına övgüler dizerek “Yavuz kardeşim İnegöl’deki üreticilerin ne kadar kıymetli olduğunu hatırlattı, hakikatten de öyle. Yüzde 1 bile olmayan bir sektör dünya ihracatındaki payını 2’ye çıkarttı. Bu çok önemli bir rakam. Ama ciddi anlamda gideceğimiz yol var. BTSO olarak üzerimize düşen ne varsa her zaman yanlarındayız. Elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız. Birlik ve beraberliğimizi çok güzel götürüyoruz. Büyümek için alanlara ihtiyaç var. Yöneticilerimiz birlik ve beraberlik içerisinde İnegöllü sanayicilere yeni alanlar açıyorlar. Aksi takdirde büyümemiz mümkün değil. Şirketlerimizin ölçeğini büyütmemiz lazım. Bunun için de yeni alanlara ihtiyaç var. Bu anlamda İnegöl ciddi projeler yönetiyor. Fuarınız tüm katılımcılarınıza, sektörümüze ve ülkemiz ihracatçılarına hayırlı ve uğurlu olsun” dedi

BURSA’NIN TÜM FUARLARINA TALİBİZ

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, fuar açılışında davetlilere hitaben bir konuşma yaptı. 46’ncısı gerçekleştirilen fuar için bir arada olduklarını belirten Taban, “Şehrimiz ticaret şehridir. Bu şehrin mayasında hep vardı. 1500’lü yıllarda Osmanlı donanmasına kürek ve kereste imalatı yapıyordu. Bu anlamda üretme potansiyelimiz çok yüksek düzeydedir. Buradan tüm sektör temsilcilerimize teşekkür ediyorum. Sadece mobilya mı? Tüm karma sektörlerin şehrimizde olduğunu belirtmek istiyorum. Şehrimizde turizm ve tarım da yapmak istiyoruz ama bu şehir ticaret şehri. “Büyükşehir bütün şehir” diyerek Bursa’nın tüm fuarlarına talibiz. Fuar dediğinizde şehirde tüm esnaflar ve ticaret hareketleniyor. Yine bunun haricinde İnegöl’ümüzde artık azalan sanayi alanlarını artırmak üzere çalıştayımız var. Bunun sonucu yaptığımız protokol neticesinde şehrimizde çalışmalar yürütülüyor ve bizleri önerilerde bulunulacak. Yeni ilave sanayi alanlarının nereye kurulmasıyla şehrimize katkı sağlanır noktasında çalışmalar yapacağız. Bu çalışmaları ilerleyen dönemde kamuoyu ile paylaşacağız. Bu şehrin büyümesi, üretiminin artması adına katkı sağlayan herkese teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Demir de “Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak daima mobilya sektörümüzün yanında olduk, bundan sonra da yanlarında olacağız. Alinur Aktaş Başkanımızın selamlarını iletiyor, fuarın şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

TÜM ZORLUKLARI EL BİRLİĞİ İLE AŞACAĞIZ

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, “Dünyanın dinamikleri değişiyor, dolayısıyla küresel ekonomi de değişim ve dönüşüm içerisinde. Artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Alışılagelmiş ülkeler artık sıralamada üst sıralarda yer almıyor. Türkiye, pandemide sanayi üretiminde listenin başında yer alıyor. Küresel anlamda değişen ekonomik konumda masadaki yerini alacak. Riskler çok yüksek. Dünya ekonomisi olarak en zor dönemlerden birini yaşıyoruz. Her güçlükten sonra bir kolaylık vardır. AK Parti 2002’de ülkenin başına geldiğinde ülke ekonomisinin durumu ortadaydı. Hepsinin üstesinden gelecek kadrolara sahibiz. Tüm zorlukları el birliği ile aşacağız” şeklinde konuştu.

ALANIN DA SATANIN DA MEMNUN AYRILDIĞI FUAR

Son olarak kürsüye çıkan Bursa Valisi Yakup Canbolat, “İnegöl’ün önemli bir klasiği haline gelen fuarımızın 46.sı için gerek yurtdışından gerekse yurtiçinden gelen konuklarımıza hoş geldiniz diyorum. İnegöl, ihracat ve ithalat rakamlarıyla Türkiye’ye model olma yolunda ilerliyor. Fiziki konumu itibariyle de önemli bir sanayi merkezi durumundadır. İlimiz ekonomisine ciddi katkılar veren İnegöl sanayisi, ciddi istihdam sağlayan bir bölgedir. Coğrafi olarak önemli bir stratejik noktada yer alıyor. İlçemiz mobilya sektörü her yıl bünyesine yenilerini ekleyerek ihracatını ileri taşımaktadır. Mobilya sektörünün ekonomik büyüklüğü, istihdama büyük katkısının en büyük desteklerinden biri de bu fuarlarımızdır. Yılda 2 kez uluslararası mobilya fuarı düzenleyen ilçemizde MODEF ve MODEF EXPO marka değeri haline gelmiştir. Bu marka değerler artık uluslararası arenada takip edilir hale gelmiştir. Ortalama 25 bin ziyaretçinin uğrak yeri olan fuarlarımız hatırı sayılır işbirliklerine vesile olmaktadır. Alanın da satanın da memnun ayrıldığı fuarımızın sektörün tüm temsilcilerine güzellikler getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum. 93 ülkeden gelecek 2 bin civarındaki ziyaretçilerimizle de bu ekonomik yükselişi sürdüreceğimize inanıyorum. Bu kapsamda emeği geçen İnegöl Ticaret ve Sanayi Odamıza, Büyükşehir Belediyemize, İnegöl Belediyemiz ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, firmalarımıza bol kazançlar diliyorum. Kendisine has çizgileri olan bu fuarımızın hedefine ulaşacağına inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri stantları gezerek fuara katılan firmalara hayırlı işler dileklerini iletti ve yeni sezon modelleri yerinde inceledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.