Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? İşte kılınışı | Bolu Haberleri, Bolu HaberBolu Haberleri, Bolu Haber

29 Kasım 2021 - 00:28

Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? İşte kılınışı

Cuma namazının kılınışı ile ilgili araştırmalar hız kazandı. Müslümanlar her hafta mübarek cuma gününde bu namazı cemaat ile beraber kılıyorlar. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır. Peki, cuma namazı nasıl kılınır, kaç rekattır?

Son Güncelleme :

19 Kasım 2021 - 18:18

1 Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? İşte kılınışı

Cuma namazının kaç rekat olduğu ve nasıl kılındığı merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklanan saatlere göre her hafta cemaat ile beraber cuma namazı kılınıyor. Müslümanlar bu önemli günde camilere giderek ibadetlerini yerine getiriyorlar. Diyanet tarafından açıklanan bilgilere göre cuma namazının farzı iki rekattır.CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgi şu şekildeCuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269). İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285)

2 Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? İşte kılınışı

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR? Cuma namazının kılınışı şu şekildedir; Öğle ezânı okununca, önce dört rek'at Cum'a namazının ilk sünneti kılınır. Niyet ederken"Niyet ettim, Allah rızası için Cuma Namazının ilk sünnetini kılmaya" denilir. Bu namaz aynı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. İlk rekatta önce Sübhaneke okunur. Sonra Euzü Besmele çekilir. Bütün rekatlarda Fâtiha ve zamm-ı süre okunur. İlk oturuşta sadece Etteahiyyatü okunur. Son oturuşta: Sonra, câmi' içinde, ikinci ezân okunurSonra, İmam hutbe okumak için minbere çıkar. Hutbe okunur. Hutbe okunurken cemâ'atin namaz kılması ve konuşması tahrimen mekruhdur. Hatîb efendi duâ ederken, cemâ'at sesli âmîn demez. İçinden sessiz denirNamaz kılarken yapması harâm olan her şey, hutbe dinlerken de harâmdır. Hutbe okunup bittikten sonra müezzin kamet getirir. Sonra, cemâ'at ile iki rek'at Cum'a namazının farzı kılınır. Bu namaz aynı sabah namazının farzı gibi kılınır. Niyet şöyle edilir: "Niyet ettim, Allah rızası için Cuma namazının farzını kılmaya, uydum hazır olan imama"Sonra, dört rek'at son sünneti, Niyeti şöyledir: "Niyet ettim Allah rızası için Cuma namazının son sünnetini kılmaya". Bu sünnetde aynı ilk sünnet gibi kılınır. Böylece esas itibariyle Cuma namazı farzı ve sünnetleriyle birlikte kılınmış olur.

3 Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? İşte kılınışı

Son sünnetin ardından zuhr-i ahir, niyetiyle dört rekat daha namaz kılınmaktadır. Niyet edilirken şöyle denilir: "Niyet ettim Allah rızası için edâsı üzerime olup da henüz üzerimden sâkıt olmayan en son öğle namazının farzına". Bu şekilde niyet edilirse, eğer o günün cuma namaz şartlarında bir noksanlıktan dolayı kabul olunmamışsa, öğle namazı kılınış olur. Kabul olunmuşsa, en son kazaya kalmış öğle namazına sayılır. Bundan sonra, iki rek'at vaktin sünneti kılınır. "Niyet ettim Allah rızası için Vaktin sünnetine" diye niyet edilir. Cum'a sahîh olmadı ise, bu on rek'at, öğle namazı olur. Bundan sonra, Âyet-el-kürsi ve tesbîhler okunup, duâ edilir.

4 Cuma namazı kaç rekat? Cuma namazı nasıl kılınır? İşte kılınışı

ZUHR-İ ÂHİR NAMAZI NEDİR? Zuhr-i âhir, son öğle namazı demektir. Bazı İslam bilginleri, bir yerleşim biriminde birden fazla yerde cuma namazı kılınmasının sahih olmayacağı ihtimaline binaen, o günkü öğle namazının ihtiyaten kılınmasını önermişlerdir. Zuhr-i âhir adıyla dört rekât olarak kılınan bu namaz, cuma namazına dâhil değildir. Hz. Peygamberden (s.a.s.) ve ilk dönemlerden gelen rivayetler arasında bu isimle kılınmış bir namaz yoktur. Ancak cuma namazına dâhil olmadığını bilerek, bu namazı kılmak isteyenler için de bir sakınca söz konusu değildir.