Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi | Bolu Haberleri, Bolu HaberBolu Haberleri, Bolu Haber

10 Ağustos 2022 - 01:11

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi
Son Güncelleme :

21 Temmuz 2022 - 10:42

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

1933 yılında Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi Azerbaycan Ticaret Kooperatifçilik Enstitüsü olarak faaliyetlerine başlamıştır. Sonraki yıllarda Sovyet Yapılandırılması, İktisadi Planlama, Sosyalist Muhasebe, Hukuk, Maliye gibi bölümleri bünyesine katarak Azerbaycan Halk İktisat Enstitüsü ismi ile eğitimlerine devam etmiştir. 1941 yılında 2. Dünya savaşının başlaması ile birlikte Azerbaycan Devlet Üniversitesi ile birleşme kararı almıştır. Enstitünün Azerbaycan eğitim sistemi açısından önemi oldukça büyüktür.

Ayrıca Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi 1959-1966 yıllarında faaliyetlerini geçici bir süreliğine durdurmuştur. Ardından yeniden açılarak Azerbaycan Halk İktisat Enstitüsü ismi ile 1987 yılına kadar bağımsız olarak çalışmalarını sürdürmüştür. 1987 ile 1990 yılları arasından Leningrad Maliye İktisat Enstitüsü Bakü şubesi olarak eğitim vermiştir. 1990 yılında Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ismini almıştır.

Azerbaycan Üniversite Eğitimi

Azerbaycan üniversitesi modern eğitim modeli ile öğrencilerin dikkatini çeker. Bunun yanında tam donanımlı hastanesi ile de hizmetlerine devam eder. Azerbaycan iktisat üniversitesi öğrencilerine ücretsiz olarak muayene hizmetleri de sunar. Azerbaycan diller üniversitesi Azerbaycan’da üniversite denklik öğrenciler tarafından araştırılan bir konudur. Azerbaycan üniversitesinde öğrenciler bilimsel araştırmalarını son derece rahat bir şekilde gerçekleştirir. Burada oldukça kapsamlı bir kütüphanede bulunur ve üniversite öğrencileri ile akademisyenler bu kütüphaneden faydalanabilir. Azerbaycan’da okumayı düşünen öğrenciler için bu kütüphane tam bir bilgi kaynağıdır. Bunun yanında burada 200 bini aşkın akademik yayın ile kitap ve dergiler yer alır.

Azerbaycan İktisat Üniversitesi Fakülteler

Eğitim açısından Azerbaycan diller üniversitesi Azerbaycan’da üniversite denklik her zaman öncü olmayı başarmıştır. Azerbaycan İktisat Üniversitesi Kafkasya’nın en büyük eğitim kurumlarından biri olma özelliğine sahiptir. Üniversitede toplamda 11 fakülte ve 1 araştırma enstitüsü yer alır. Bunun yanında Türk dünyası Araştırma Vakfı ve İstanbul Üniversitesi ile de iş birliği içerisindedir. Bu sayede Türk öğrencilere Türkçe eğitim imkânları da bulunur. Azerbaycan İktisat Üniversitesinde Ekonomi, yabancı dil, Uluslararası Ekonomi İlişkileri, Uluslararası Ticaret ve Gümrük İşlemleri, Uluslararası İlişkiler gibi bölümler yer alır.

Türk Dünyası İşletme Fakültesi dışındaki fakültelerde eğitim Rusça ve Azerice şeklinde verilir. Bu fakültelerde okuyan öğrencilerin bir yıl hazırlık fakültelerinde dil eğitimi alması gerekir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.