Hollanda Türkiye Saat Farkı | Bolu Haberleri, Bolu HaberBolu Haberleri, Bolu Haber

29 Mayıs 2022 - 09:31

Hollanda Türkiye Saat Farkı

Hollanda Türkiye Saat Farkı
Son Güncelleme :

03 Aralık 2021 - 22:22

Yalnızca Türkiye’ye özgü olmayan saat farklılıkları dünya genelinde olabilmektedir. Saat farklılıkları, temelde birden fazla unsur ve uygulama nedeni ile gerçekleşmektedir. Meridyenler üzerinde bulunulan konumlardan kaynaklı olarak meydana gelen saat farlılıkları yerel olarak saat farklılıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Saat dilimleri ve saat okuma prensibinin temelinde yer alan meridyen konumu, dünya genelindeki saat farklılıklarının temelini oluşturmaktadır. Bunun yanında bir de farklı ülkelerde uygulanma olan yaz saati ve kış saati uygulamaları da saat farklılıklarına neden olabilmektedir. Saat dilimleri, temelde meridyenlerin Güneş’in konumuna bağlı olarak oluşturulmaktadır. Her bir meridyen arası 4 dakika zaman farklılığından oluştuğu için ülkelerin birbirlerine göre olan uzaklıkları, bulundukları meridyen konumlarının da etkisi ile konum açısından saat farklılıkların oluşmasına zemin oluşturmaktadır.

 

Saat farklılığı konusu biraz karmaşık bir konu olsa da temelde anlaşılması oldukça basit bir konudur. Farklı meridyenler üzerinde bulunan ülkeler arasındaki saat farklılıklarını çözmek için ülkeler arasında kaç tane meridyen olduğunu hesaplamak yeterlidir. Her bir meridyen arasında 4 dakikalık bir zaman farkı olduğu için iki ülke arasındaki meridyen farkı 4 dakika ile çarpıldığında, iki ülke arasındaki zaman farklılığı ortaya çıkmaktadır. Tabi ki bu hesaplama tek başına saat farklılığını net bir şekilde tespit etme konusunda her zaman tutarlı olmayabilir. Çünkü bazı ülkeler, güneş ışığından tasarruf edebilmek adına yaz saati ve kış saati uygulaması yapabilmektedir. Ülkemizde de bu uygulamalar bir süre yapılmıştır. Ancak son senelerde saatlerin ileri ya da geri alınması uygulaması terk edilmiş saatlerle alakalı olarak bir ayarlama yapılmamaya başlanmıştır. Bu nedenle son zamanlarda Türkiye ile farklı ülkeler arasındaki saat farklılıkları büyük ölçüde değişikliğe uğramıştır.

 

Türkiye ile Avrupa arasındaki saat farkı genellikle 1 saat olarak belirlenmektedir. Ancak Türkiye’de yaz ve kış saati uygulaması yapılmadığı için dönem dönem bu saat farklılıkları 2 saate kadar çıkabilmektedir. Bu konu hakkında en çok merak edilen hususlardan birisi ise Hollanda Türkiye saat farkı konusudur. İki ülke arasındaki güncel saat farkı 2 saat olarak belirlenmektedir. Buna göre Türkiye, Hollanda’ya kıyasla 2 saat ileride bulunmaktadır. Türkiye’de uygulanmasına son verilen yaz saati ve kış saati uygulaması Avrupa ülkelerinde hala devam ettiği için Hollanda şu an için kış saati uygulamasında bulunduğundan ötürü iki ülke arasındaki saat farkı 2 saat olarak belirlenmektedir. Hollanda’da kış saati uygulaması mart ayının sonunda son bulacağı için Hollanda Türkiye saat farkı doğrudan 1 saat olarak hesaplanabilecektir.

 

Hollanda 2021 yılı, Kasım ayı itibari ile kış saati uygulamasına geçmiştir. Geçtiğimiz senelerde Hollanda’da kış saati uygulaması Ekim Ayı ile uygulanmaya başlamıştır. Bütün Avrupa ülkelerinde yapılmakta olan bu uygulama ile Türkiye ve Avrupa ülkeleri arasındaki saat farklılığı 1 saatten 2 saate çıkmıştır. Yine kış saati uygulaması Avrupa genelinde Mart ayı sonlarına doğru yaz saati uygulamasına yerini bırakacağı için aradaki saat farklılığı yeniden 1 saate inecektir.

 

Hollanda Türkiye saat farkı Hollanda’nın bütün şehirleri ile aynı farklılıkta yer almaktadır. Buna göre ülkenin şehirleri farklı meridyenlerde yer almadığı için şehirler arasında da saat farklılığı bulunmamaktadır. Bu nedenle Amsterdam, Rotterdam ya da Lahey gibi şehirler ile Türkiye genelindeki saat farklılığı sabittir. Kış dönemlerinde iki ülke arasındaki saat farkı 2 saat iken yaz dönemlerinde bu saat farklılığı 1 saat olarak belirlenmektedir. Yaz ve kış saati uygulaması ise geçtiğimiz günlerde kaldırılması yönünde Avrupa Parlamentosu’nda görüşmeye açılmış ve şu an için reddedilmiş durumdadır.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

BENZER HABERLER