Kişi Güvenlik Belgesi Nedir? | Bolu Haberleri, Bolu HaberBolu Haberleri, Bolu Haber

6 Aralık 2021 - 00:02

Kişi Güvenlik Belgesi Nedir?

Kişi Güvenlik Belgesi Nedir?
Son Güncelleme :

21 Mayıs 2021 - 3:53

Savunma sanayii gibi önemli alanlarda çalışmak isteyenlerin kişi güvenlik belgesi temin etmeleri istenmektedir. Bahsedilen belgeler kişilerin bilmeleri muhtemel olan ve gizlilik arz eden veriler konusunda kendilerine güven duyulabileceğini kanıtlamaktadır. Üstelik aynı belgeler sayesinde bireylerin bu alandaki projelerde aktif şekilde çalışıp çalışmama yeterliliğine sahip olup olmadıkları konusu ışığa çıkmış olacaktır.

Kişi güvenlik belgesi açıklanacak olduğu üzere talep üzerinden verilen belgeler arasından sayılmaktadır. Ancak bu belgenin geçerlilik süresi bakımından diğerlerinden ayrıldığı görülmektedir. Zira belgenin sonsuza kadar geçerli olmadığının altı çizilmektedir. Geçerlilik süresinin sona ermesi ile birlikte bireylerin aynı belgeleri temin edebilmeleri için yeniden güvenlik ve arşiv araştırması geçirmeleri gerekmektedir. Araştırmadan geçerli netice alamayanların belgeleri de yinelenmeyecektir. Görüldüğü üzere ilgili makamlar savunma sanayii konusunda herhangi bir ihmale ya da lakaytlığa müsaade göstermemektedir.

Kişi Güvenlik Belgesi Nasıl Alınır?

Bireylerin de firmaların da kişi güvenlik belgesi alımında başvuru süreci geçirdikleri bilinmektedir. Başvuru kapsamında detaylı bir araştırma sistemine giriş yapıldığı görülmektedir. İncelemeler kişilerin geçmişte yapmış oldukları işlemleri de kapsamaktadır. Fakat yabancı ülkelerin vatandaşı olanlara ülkemizde bu gibi incelemeler yapılamamaktadır. İlgili ya da benzer belgelerin alınması gerekli olan yabancı uyruklu vatandaşlar kendi ülkelerine başvurmaktadır. Çifte vatandaş olmasına karşın ilk ülkesi Türkiye olan kişilerin güvenlik ve arşiv araştırması süreçleri yine ülkemiz sınırları içerisinde rahatlıkla tamamlanabilmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

BENZER HABERLER