LGS Hazırlıkta Online Matematik Dersi Önemi | Bolu Haberleri, Bolu HaberBolu Haberleri, Bolu Haber

25 Mayıs 2022 - 06:37

LGS Hazırlıkta Online Matematik Dersi Önemi

LGS Hazırlıkta Online Matematik Dersi Önemi
Son Güncelleme :

21 Nisan 2022 - 17:57

Online eğitimler günümüzün değişen ihtiyaçlarına yanıt olabilmesi açısından önem taşımaktadır. LGS Hazırlıkta Online Matematik Dersi Önemi doğru anlaşılması gereken bir konudur. Online eğitimler farklı isimlerle adlandırılmaktadır. Sanal eğitim ya da uzaktan eğitim olarak da bilinen bu uygulamalar çevrimiçi eğitim olarak da tanımlanmaktadır.

 

Bu tanımların her biri temelde ortak bir konuyu ifade ederken online eğitimler sayesinde yeni eğitim yöntemleri öğrencilere sunulmaktadır. 18. Yüzyıldan bu yana gelişim gösteren online eğitimlerin başlangıç noktası ABD olmuş ve buradan tüm dünyaya yayılarak uygulanabilir bir model olarak kabul edilmiştir.

 

Bu tür eğitimlerin sağladığı yararlar göz önüne alındığında neden tercih edildikleri de daha iyi anlaşılmaktadır. Öğrencilerin yanı sıra eğitim kurumları ve öğretmenler açısından da birçok faydası olan online eğitimler sayesinde istenilen başarı seviyelerine ulaşmak kolaylaşmaktadır.

 

LGS’ye hazırlık sınıfında online matematik eğitimi öğrenci açısından birçok kolaylığı beraberinde getirmektedir. Online matematik eğitimi verileceği zaman öğrenci ve öğretmenin aynı sınıf ortamında bulunmasına gerek kalmamaktadır.

 

Bu eğitimler fiziksel mekân kavramını ortadan kaldırması nedeni ile yeni nesil uygulamalar arasında yer alır. Online eğitimler sırasında zaman kavramının da önemi yok olmakta ve öğrenci kayıt altına alınabilen dersleri dilediği zaman tekrar dinleyebilmektedir.

 

Sanal bir ortamda gerçekleştirilebilen online matematik dersi öğrenmenin hızlanmasında ve kolaylaşmasında öğrenciye yardımcı olmaktadır. İnternet bağlantısının olduğu her yerden bu derslere katılım mümkündür. Bu özelliği online eğitimlerin tercih edilir olmasında destekleyici bir unsurdur. Ayrıca değişen dünya düzeninin yeni uygulamalara ihtiyacı vardır.

 

Dijital bir çağa geçilmiş olmanın getirdiği değişkenlerin doğru yönetilmesi gerekir. Yeni neslin dijital uygulamalara hakimiyeti de bu noktada önemli hale gelmektedir. Gelişmelerin ve yeniliklerin yakından takip edilmesi ve uygulanabilir olması çağın gereklerini yakalamak açısından önem taşımaktadır.

 

Bu noktada ise eğitim kurumlarına önemli sorumluluklar yüklenirken gelişmiş alt yapı sistemleri ve uzman kadroları ile profesyonel eğitim kurumlarına olan ihtiyaç da artmaktadır. Online eğitimler planlanırken öğrenci seviyesine uygun modellerin tercih edilmesi de matematik röntgeni sistemi ile desteklenmelidir. Bu çalışmalar eğitimde daima ileriyi hedefleyenlerin başarılı olmasına fırsat yaratır.

 

Online matematik eğitimleri sırasında öğrenci bilgisayarı üzerinden canlı derslere katıldığında aktif olarak dersin işlenişi sırasında bulunabilir. Öğretmene soru sorabilir ve soru çözümleri gibi uygulamalara da katılım sağlayabilir. Bu dersler sırasında kullanılan materyaller sayesinde öğrenme kolaylaşmakta ve kalıcı hale gelmektedir. Online eğitimler sırasında farklı ders materyallerinin kullanılabilmesi önemli bir avantajdır.

 

Online matematik eğitimleri hazırlanırken yazılı ve görsel içerikler kullanılabilir. Videolar, grafikler veya yazı tabanlı içerikler sayesinde öğrencinin ilgisi canlı tutulabilir. Bu eğitimler ezbere dayalı sistemlerden farklıdır ve öğrenci öğrenmeye motive olur.

 

Öğrenmede motivasyonun önemi göz ardı edilemeyecek nispette değerlidir. Öğrenmenin kalıcı olması için motivasyon şarttır. Ayrıca öğrenmeyi kalıcı hale getiren pekiştirme uygulamaları da online matematik eğitimleri ile sağlanır.

LGS Hazırlık Online Matematik

 

LGS’ye hazırlık aşamasında birçok ders online olarak görülebilir. Matematik dersi de online uygulamalar için müsait bir derstir. Bu dersin uygulamalı olması online öğretim metotlarının kullanılmasına olanak tanır. LGS Hazırlık Online Matematik sayesinde öğrencide başarı düzeyi yükseltilebilir.

 

Matematik dersi için öncelikle öğrencinin seviyesinin tespit edilmesi çalışma performansında artış yaratır. Seviye belirlemesi yapılırken ise matematik röntgeni uygulamasından yararlanılır. Matematik röntgeni öğrenci açısından bir avantajdır. Bu sistem sayesinde tüm eksiklikler kısa sürede tespit edilebilir.

 

Öğrencinin eksik olduğu konuların doğru anlaşılması çizilecek yol haritasının da başarı ile uygulanabilmesine yol açar. Öğrencinin eksik olduğu alanlar üzerinden hazırlanacak program sayesinde kademeli bir ilerleme sağlanabilir.

 

Öğrenme sırasında basitten karmaşığa doğru bir geçiş yaşanması gerektiği unutulmamalıdır. Bu sayede öğrenci geçmiş konularla bağlantı kurabilme becerilerini de geliştirecektir. Geçmiş konular ve güncel konular birlikte harmanlandığında matematik dersi için genel bir başarı düzeyi yakalanması kaçınılmaz olur.

 

LGS’ye hazırlanan öğrencilerin matematik dersi için online eğitim alması öğrenci açısından kolaylık yaratır. Öğrenci bu süreçte derse odaklanma konusunda online uygulamaların avantajını kullanabilir. Online dersler öğrencinin çevresel olumsuzluklardan etkilenmesini engeller.

 

Zamandan tasarruf ettirir ve öğrenci trafikte yorulma gibi pek çok olumsuz duruma maruz kalmaz. Bu tür eğitimlerin bütçe dostu olmaları da bir diğer avantajlarıdır. Online eğitimler yaklaşık olarak 300 yıllık bir tarihi geçmişe sahiptir. Bu eğitimlerin 18. Yüzyılda mektupla eğitim modelinden yola çıkılarak geliştirildiği görülmektedir.

 

Günümüzde online eğitimler gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünya genelinde yaşam boyu öğrenme modellerini desteklemek için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra eğitim kurumlarında öğrenci başarısını artırma özellikleri nedeni ile bu uygulamalar yapılır. Online eğitimler her yaş grubu için uygun bir eğitim modelidir.

Online Eğitim Modeli

 

Online Eğitim Modeli incelendiğinde bu eğitimlerin eş zamanlı yani senkron olarak yapılabilmesi mümkündür. Eş zamanlı yapılacak bir online matematik eğitiminde öğretmen ve öğrenciler sanal ortamda bir araya gelir. Dersin işlenişi sırasında öğrenci derse katılabilir, soru sorabilir, örnek çözümler üzerinden öğretmenle birlikte hareket edebilir.

 

Ayrı zamanlı eğitimler ise asenkron olarak adlandırılmaktadır. Asenkron eğitim uygulamalarında ise kaynaklar öğrenciye önceden verilir. Videolar, ders materyalleri, ses dosyaları gibi pek çok kaynak öğrencide bulunur. Öğrenci dilediği zaman kendi çalışma yöntemlerine göre bu kaynakları kullanır.

 

Bunun yanında online eğitimlerde hibrit olarak adlandırılan karma ders uygulamaları da yapılabilir. Bu yöntemde eş zamanlı derslerin yanı sıra ayrı zamanlı derslere de yer verilir. Dersler hem senkron hem de asenkron olarak takip edilebileceği için online eğitimler sırasında bu uygulama da tercih edilebilmektedir.

 

LGS Hazırlık Online Matematik Dersi

 

LGS Hazırlık Online Matematik Dersi öğrencide istenilen başarının yakalanmasına yardımcı bir uygulamadır. Matematik dersi her öğrenci için önemlidir. Özellikle üniversite sınavına girişte sayısal bir bölüm istenirse matematik dersinin ağırlığı daha faza hissedilir.

 

Bununun yanında matematik dersi öğrenci için yaşam boyu gerekli olan derslerden biridir. Bu dersteki başarının temelinde gelişmiş okuma alışkanlıklarının olduğunun da unutulmaması gerekir. Okuma becerileri matematik dersinin daha iyi anlaşılabilmesini kolaylaştırmakta ve bu nedenle de öğrenci başarısını olumlu yönde desteklemektedir.

 

Matematik dersinde başarılı olan öğrencilerin diğer dersleri açısından da takviye kazandığı görülür. Bu derste gösterilecek başarı diğer tüm dersler için olumlu bir motivasyon kaynağıdır. Bu nedenle de matematik dersine ayrı bir önem verilmesi gerekir.

 

Online matematik eğitimi yapılırken öğrencinin çeşitli avantajlar elde ettiği görülür. Bu eğitimlerin sağladığı faydalar birden fazladır.

 

l Öğrenci kendi hızında bir öğrenme yöntemine sahip olur.

l Ders materyalleri çeşitlidir ve bu durum da öğrenmenin pekiştirilmesinde olumlu katkı sağlar.

l Ders materyallerinin çeşitliliği öğrenme kalitesinde de artışa yol açmaktadır.

l Eğitim materyallerine her zaman erişim kolaydır.

l İnternet bağlantısı ve bir bilgisayarın olması bu eğitimlere katılmak için yeterlidir.

l Online eğitimlerde öğrenci merkezli bir yaklaşım izlenir.

l Öğrenci kendi çalışma programını oluşturabilir ve inisiyatif alabilir.

l Bu eğitimler sırasında klasik uygulamalara benzer yöntemlerden yararlanılabilir.

l Öğrencinin bilgi seviyesi ölçülebilir, ödevlerle çalışması desteklenebilir.

l Zaman ve mekân kavramının ortadan kalkması öğrenmeyi olumlu etkiler.

l Fırsat eşitliğine imkân tanıması bu eğitimlerin önemli bir yanıdır.

l Öğrenci nerede yaşarsa yaşasın dilediği bir eğitim kurumundan online eğitim alabilir.

l Online eğitimlerde görsel ve işitsel duyu organlarına hitap edebilecek kaynaklar kullanılır

l Bu eğitimler ekonomiktir.

l Öğrenci trafikte zaman kaybetmek ve yorulmak gibi olumsuzluklardan uzak kalır.

 

Kaynak: https://www.matematikrontgeni.com/233-lgs-matematik-online-ders-programini-nasil-olusturuyoruz.html

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

BENZER HABERLER