VPS | Bolu Haberleri, Bolu HaberBolu Haberleri, Bolu Haber

10 Ağustos 2022 - 03:41

VPS

VPS
Son Güncelleme :

27 Mayıs 2022 - 19:11

VPS

Bir sanal özel sunucu (VPS), her bir Sanal Sunucuyu aniden çok işletim sistemi çalıştıran paylaşılan bir fiziksel bilgisayar çalıştırıyor olsa da, kullanıcının bakış yönünden özel/özel bir sunucu olan bir Sanal Sunucudur. Bir VPS’ye bazı durumlarda sanal adanmış sunucu (VDS) da denir. Hem VPS hem de VDS, Sanal Sunucu türleridir. Sanal Sunucu ile Bulut Barındırma Arasındaki Fark Nedir? Sanal Sunucular ve bulut barındırma ortamları arasındaki esas fark, bir sanal sunucunun bir kullanıcı amacıyla oluşturulması, bulut barındırma ise çoğu kullanıcı amacıyla tasarlanmasıdır.

 

VPS Satın Al

Sanal Sunucular ve sanal masaüstleri, aynı şey olmasalar da, pratikte bilgisayar ağınız amacıyla aynı sunucu sanallaştırma hedeflerinden bazılarına ulaşabilir. Sanal masaüstü, değişik kullanıcıların bir bilgisayarda değişik işletim sistemlerini çalıştırmasına, fiziksel makineden ayrı işlevini gerçekleştirmesine ya da birinin kaybolması ya da çalınması halinde bağlı aygıtlara bağlı olmasına izin veren bir teknolojidir. Bir Sanal Sunucu, uzak kullanıcıların işlevini gerçekleştirmesine ve değişik işletim sistemlerini çalıştırmasına izin verebilir, fakat ek yeteneklere de sahiptir. Mesela, bir sunucunun tamamını çökertmeden yeni yazılımları ya da programları test etmek amacıyla bir sanal sunucu kullanmak mümkün ve bu sanal masaüstünün rolü değildir. Bir sanal masaüstü sunucusu, bir sanal masaüstü altyapısı biçimidir. Bu tür bir sanal sunucu, bu gaye amacıyla geliştirilmiş bir Sanal Sunucu üstünde aniden çok sanal masaüstünü barındır amacıyla bir sanal masaüstü ortamı meydana getirmek amacıyla kullanılır.

 

Geleneksel bir internet barındırma hizmetinin aksine bir VPS kullanmanın başlıca avantajlarından biri, Abonenin sınırsız kök ya da yönetici izinleriyle VPS’nin işletim sistemine tam erişime sahip olmasıdır. Bu erişim düzeyi, abonelerin VPS’yi kendi benzersiz ihtiyaçlarıni karşılayacak şekilde yapılandırmasına imkân tanır. Abone ilaveten dosya transfer protokolü sitesi, posta sunucusu ya da e-ticaret ve blog oluşturma gibi etkinlikler amacıyla özel programlar ve alışkanlık veri tabanları gibi ek hizmetleri sunucuda barındırmayı tercih edebilir. VPS kullanmanın bir diğer üstünlüğü da abonenin aniden çok internet sitesini barındırmasına izin vermesidir. Mesela bir kuruluş, üretim internet sitesini ve bir geliştirme sitesini aynı VPS’de barındırabilir. Benzer şekilde, bir internet geliştirme şirketi bir VPS kiralayabilir ve bunu aniden çok müşteri amacıyla internet sitelerini barındır amacıyla kullanabilir.

 

VPS Sunucu

VPS Sunucu özel bir sunucunun esnekliğini isteyen fakat maliyeti olmayan daha ufak kuruluşlar doğrultusundan süregelen olarak kullanılır. Bir VPS bu ihtiyacı karşılayabilmesine rağmen, dezavantajları vardır. Bir VPS kullanmanın birincil dezüstünlüğü, performans eksikliğidir. VPS’yi gerçekleştiren kuruluş , fiziksel sunucunun barındırabileceği VPS miktarını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla tipik olarak sunucunun performansını kısacaktır. Beklenmedik bir halde VPS’nin performansının kısılmaması halinde, bitişik bir VPS’nin VPS’nin performansını etkileme noktasına kadar aşırı kaynak tüketmesi mümkün duruma gelir. VPS kullanmanın bir diğer mümkün dezüstünlüğü emniyettir. VPS’ler genelde, VPS’leri birbirinden yeteri kadar izole tutabilmesi gereken sunucu sanallaştırmasına dayanır. Buna rağmen, mühim emniyet ihtiyaçları olanlar, en iyi program olarak genelde çok kiracılı bölgelerden kaçınırlar.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

BENZER HABERLER