Dolar 33,0077
Euro 36,0065
Altın 2.561,99
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 31°C
Az Bulutlu
İstanbul
31°C
Az Bulutlu
Cts 32°C
Paz 32°C
Pts 33°C
Sal 34°C

Cisco araştırması: Verimli hibrit çalışma ortamının sırrı, yüksek performanslı geniş bant internet

Cisco’nun 30 ülkede 60 bin kişi ile görüşerek hazırladığı Geniş Bant Endeksi’ne göre, çalışanların 75’inin önceliği, her yerden çalışabilmeleri …

Cisco araştırması: Verimli hibrit çalışma ortamının sırrı, yüksek performanslı geniş bant internet
18 Mart 2022 00:18

Cisco’nun 30 ülkede 60 bin kişi ile görüşerek hazırladığı Geniş Bant Endeksi’ne göre, çalışanların 75’inin önceliği, her yerden çalışabilmeleri için geniş bant internet hizmetlerinin iyileştirilmesi. Aynı oranda katılımcı, hızlı ve sorunsuz bir internet bağlantısını, ekonomik büyüme ve kaliteli bir eğitim için şart görüyor. Yüzde 58’i ise internet sorunları nedeniyle sağlık ve uzaktan eğitim hizmetlerinden yararlanamadıklarını belirtiyor

CISCO Geniş Bant Endeksi, yeni çalışma düzeninde internet erişimine her zaman olduğundan çok daha fazla önem verildiğini ortaya koydu. Dünya genelinde 30 ülkeden yaklaşık 60.000 çalışanın katıldığı, evde geniş bant internet erişimi, kalitesi ve kullanımı konulu anketin sonuçlarına göre, ekonomik ve sosyal gelişimi sağlamanın yolu, herkes için hızlı ve sorunsuz internet bağlantısından geçiyor.

Hibrit çalışma için kaliteli internet bağlantısı şart

Hibrit çalışmanın başarılı olmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri, internet bağlantısının kalitesi ve kullanılabilirliği. Çalışanların 75’ine göre bu yeni çalışma biçimimin desteklenmesi için geniş bant internet hizmetlerinin önemli ölçüde iyileşmesi gerekiyor. Ankete katılanların 78i’i, geniş bant bağlantıların kalitesinin kendileri için önemli olduğunu ifade ediyor. 84’lük bir kısmının, evlerindeki geniş bant internet bağlantısını her gün dört saat veya daha fazla kullandığını belirtmesi de yüksek performanslı internet erişimine olan ihtiyacı doğrular nitelikte. Bununla birlikte, evlerin 60’ında interneti aynı anda üç ya da daha fazla kişi kullanıyor.

Uzaktan çalışan çok sayıda kişi ise verimli bir çalışma ortamı için temel düzeyde bağlantıdan fazlasına ihtiyaç duyuyor.Katılımcıların neredeyse yarısı da (43) geniş bant internet bağlantısı ihtiyaçlarını karşılayabilmek için önümüzdeki 12 ayda internet aboneliklerini yükseltmeyi planlıyor.

Cisco Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkan Yardımcısı Reem Asaad, endeks sonuçlarını şöyle yorumladı: “Bölgemizde gerçekleşen büyük ekonomik ve toplumsal dönüşümlerin temelinde ağlar ve dijital teknolojiler yatıyor. Geniş bant internet bağlantısına olan talep, pandeminin başlangıcından bu yana katlanarak arttı. Uzaktan ve hibrit çalışmanın yaygınlaşmasıylaişletmeler, nerede olursa olsun tüm çalışanlar için iş birliği ve etkinlik sağlamak durumunda.Biz de pandeminin Orta Doğu ve Afrika başta olmak üzere dünya genelinde geniş bant kullanımını ve müşterilerin beklentilerini nasıl etkilediğini anlamak için Geniş Bant İnternet Endeksi’ni hazırladık.”

KOBİ’ler için kritik önem taşıyor

İş gücünün yaklaşık yarısı (48), evden çalışmak veya işlerini yürütmek için ev internetini kullanıyor. Bu durum, özellikle büyük ölçekli işletmelerle aynı kaynaklara ve BT altyapısına sahip olmayan küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ’ler) için kritik öneme sahip. Girişimcilerin ve startup’ların büyüyerek sektörler genelinde inovasyonu destekleyebileceği yeni bir dijital iş ortamı doğdu.

Dünya Bankası’na göre* KOBİ’ler işletmelerin yaklaşık 90’ını ve dünya genelindeki istihdamın 50’den fazlasını oluşturuyor. Gelişmekte olan pazarlarda 10 işten yedisini KOBİ’ler yaratıyor. Dolayısıyla, geniş bant internet, bu temel kategorideki işletmelerin büyümesi ve gelişmesinde önemli bir rol oynuyor.

Güvenlik en önemli öncelik

Çalışanların istedikleri yerden çalışmak için ofis dışından şirketlerinin ağlarına ve uygulamalarına bağlanarak, halka açık ve özel ağlar yoluyla verilere çeşitli cihazlarla erişmesi gerekiyor. Giderek daha fazla çalışan, emniyet ve güvenliğin yanı sıra, hız ve sorunsuz bağlantının, hibrit çalışmanın başarısında büyük öneme sahip olduğunun bilincine varıyor. Uzaktan tam zamanlı veya hibrit çalışan profesyonellerin yarıdan fazlası ise güvenli bir geniş bant bağlantı için daha fazla ücret ödemeye hazır olduğunu ifade ediyor.

Dijital uçurumun kapanması

İş dünyasının ötesinde, internete erişim kalitesinin artırılmasının ekonomi ve toplum üzerinde daha geniş kapsamlı etkileri de söz konusu. Ankete katılanların dörtte üçüne göre hızlı ve sorunsuz bir internet bağlantısı, gelecekte ekonomik büyüme ve eğitimli bir nüfus için kritik öneme sahip. Benzer oranda (78) katılımcı ise herkesin, nerede olursa olsun, hızlı ve güvenilir bir internet bağlantısına sahip olması gerektiğini düşünüyor.

Cisco Geniş Bant İnternet Endeksi’nden elde edilen veriler, dijital uçurumla ilgili kaygılara da ışık tutuyor: Ankete katılanların 65’ine göre, internet bağlantısının iş ve eğitim fırsatlarına erişim için daha da hayati öneme sahip olduğu bu günlerde, uygun fiyatlı ve sorunsuz çalışan geniş bant internet bağlantısı öncelik haline geldi. Katılımcıların yarıdan fazlası (58) ise kapanma döneminde internet bağlantısındaki sorunlar nedeniyle internet üzerinden doktor randevularına ve çevrimiçi eğitimlere, sosyal hizmetlere ve kamu hizmetlerine katılamadıklarını ifade ediyor.

Dijital kapsayıcılık için iş birliği

Herkes için geniş bant internet ihtiyacı, şirketler ve sektörler için iş birliği yapıp harekete geçme konusunda büyük bir fırsat sunuyor. Ankete katılanların 75’ine göre, devletlerin yüksek hızlı ve güvenilir internetin herkese sunulmasını sağlama planlarını hızlandırması gerekiyor. Devletler, rekabeti teşvik eden, internet yatırımlarına önayak olan ve kapsama alanını genişleten geniş bant internet politika ve programları uygulayabilir. Öte ayandan şirketler de hibrit çalışma modeli için doğru teknolojiyi kullanarak çalışanlarını destekleyebilir. Hizmet sağlayıcılar ise devlet kurumlarıyla iş birliği yaparak internet hizmeti almayan veya yetersiz hizmet alan kişilerin ihtiyaçlarına yönelik çalışmalar yapabilir ve ihtiyacı karşılayacak olan “gelecek için internet” hizmetine güç vermenin yeni yollarını uygulamaya koyabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.